Ana Sayfa Deprem Maraş’ta deprem: Acil durum ilan ediyoruz!

Maraş’ta deprem: Acil durum ilan ediyoruz!

Maraş’ın Pazarcık ilçesinde 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İlk belirlemelere göre 10’u aşkın kenti etkilediği belirlenen depremde çok sayıda can kaybımız var, halkımızın başı sağ olsun. Can kayıplarının, yaralıların artmamasını umut ediyor, yaralarımızı birlikte sarmak adına acil durum ilan ediyoruz.

Halklarımıza,

Yine biz yoksulların enkaz altında bırakıldığı acı bir gün yaşıyoruz. Biz ne dersek diyelim yine bizlerin dayanışması ve birlikte hareket etmesiyle acılarımızı saracağımızı biliyoruz. Bu nedenle, gerçek bilgilere ulaşmak ve ihtiyaçları tespit etmek; etkili ve düzenli bir dayanışma ağını İzmir Depremi’nde olduğu gibi yaratmak adına 6 Şubat Deprem Koordinasyonu’nu kurduk. Mersin, Malatya, İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Trakya’da koordinasyon merkezlerimizde süreci takip edecek, tüm güç ve olanaklarımızla depremin halkımız üzerindeki etkilerini minimuma indirmek için çalışacak, deprem bölgesinde olan ve oraya doğru yola çıkan dostlarımızla ihtiyaçları tespit ederek koordineli şekilde hareket edeceğiz.

Deprem bölgesinde olan ve gönüllü çalışmaya uygun yurttaşlarımızı, dayanışma gösterecek yurttaşlarımızı 0531 886 85 63 numarası ve aşağıda belirteceğimiz diğer numaralar üzerinden bizimle iletişime geçmeye çağırıyoruz.

Son olarak Hükümet’e ivedilikle çağrımız:

  • Tüm ilişki ve olanakların öncelik olarak enkaz çalışmalarının doğru ve hızlı gerçekleştirilecek şekilde enkaz altındaki yurttaşların her birinin zaman kaybetmeksizin kurtarılması için organize edilmesi gerekmektedir.
  • Deprem bölgesindeki durum ve çalışmalar hakkında kamuoyuyla şeffaf bilgi paylaşımı yapılmalıdır. Halkı paniğe ve korkuya sürükleyecek manipülasyonlara da halkı kandırmaya, yanıltmaya dönük adımlara da asla başvurulmamalıdır.
  • Tüm iletişim şirketlerinin (Turkcell, Vodafone, Turk Telekom vb) ödenmemiş faturalar nedeniyle kapalı tüm hatları aktif hale getirmesi sağlanmalıdır.
  • Hükümet ve belediyelerin, her türlü kurum ve yapı ve kişilerin dayanışma ve çalışmalarında asla rekabet temelinde hareket edilmemeli; önceki örneklerde olduğu gibi kolluk eliyle provokasyona başvurulmamalıdır.
  • Halkın tüm ihtiyaçlarının karşılanması, afet toplanma alanlarının kurulması ve her türlü çalışma için halkın vergileriyle oluşturulan kamu kaynakları sınırsız kullanılmalıdır.
  • Deprem bölgesinde halka evleri terk etme çağrısı yapanlar emekçilere asla “çalışma dayatması” yapmamalıdır. Deprem bölgesindeki tüm işkollarından işçiler bu süreçte idari izne çıkarılmalıdır. Hiçbir işçi deprem riski ve böylesine bir kaygı altında çalışmaya zorlanmamalıdır.
İlgili İçerikler

Son Eklenenler