spot_img
spot_img
Ana SayfaGüncelÇambükü köylülerinin mücadelesi yürütmeyi durdurma kararı getirdi

Çambükü köylülerinin mücadelesi yürütmeyi durdurma kararı getirdi

Amasya Taşova ilçesine bağlı Çambükü Köyü’nün Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) karşı ilk hukuki zafer elde edildi. Samsun Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Böylece nihai karar verilene kadar bölgede inşaat duracak.

Kararı değerlendiren köy halkından ve davayı açan Avukat Mehmet Celep, “OSB kurulması yönündeki işlemler bu kararla birlikte durdu. Mahkemenin vereceği asıl karara kadar köyde bir faaliyet yürütülemeyecek, bu karar davanın kazanılması adına büyük bir adımdır” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Amasya Valiliği 2021 yılı başında Çambükü Köyü’nün de dahil olduğu 790 dönümlük arazide Organize Sanayi Bölgesi yapma kararı aldı. Bu sebeple köye ait meraların vasfı ve çevre planı ışık hızıyla değiştirilip, 32 dönümlük özel tapulu alan acele kamulaştırma ile hazineye aktarıldı. Köylülerin Samsun İdare mahkemesinde 3 ayrı davası bulunuyor. Dava süreçlerini beklemeyen, köylülerin nasıl yaşamak istediklerini takmayan devlet ekili tarlaları, ağaçları dümdüz ederek saldırmıştı, köylü müdahaleye direnişle karşılık verdi.Direnişin kamuoyunda yoğun gündem olması olumlu hukuki kararı getirdi.

spot_img
İlgili İçerikler

Son Eklenenler