Samsun Çetaş Cam’da direniş başladı

0

Samsun ilinin Kavak ilçesinde bulunan Çetaş Cam Fabrikası işçileri işverenin fabrikayı kapatması nedeniyle fabrika önünde direnişe başladı.

Çetaş Cam Fabrikası’nda çalışırken daha iyi şartlarda çalışabilmek için Kristal-İş Sendikası’na üye olan işçiler işsizlikle cezalandırılıyor. Fabrikada sendikal örgütlenmenin ardından patron, işçileri baskı, tehdit ve sendikayı devre dışı bırakan tekliflerle istifaya zorlamış, işçiler örgütlenme konusunda kararlı bir duruş sergileyince de fabrikayı kapatma kararı almıştı.

Kapatma kararına rağmen üyeliğini geri çekmeyen 35 işçinin iş akdi 25 Eylül tarihi itibariyle sonlandırıldı. Bunun üzerine fabrika önünde direnişe başladı. Aynı tutumunu Birlik Cam’da da sergileyen işveren, sendikanın görüşme taleplerine sürecin başından bugüne dek hiçbir koşulda karşılık vermedi.

Hali hazırda 64’üncü gününde grevin devam ettiği Düzce Cam Fabrikası ile birlikte, kapatılan Birlik Cam ve Çetaş Cam fabrikalarında sendikalaşma nedeniyle iş akdi sonlandırılan  Kristal-İş üye sayısı 140 oldu. Düzce Cam, Birlik Cam ve Çetaş Cam Okan Şrketler grubuna ait firmalar. Dolayısıyla işçilerin muhattabı olan sendika düşmanı patron aynı kişi.

Kristal -İş Bölge Temsilcisi Kayhan Akpınar’ın konu ile ilgili bilgilendirmesi şu şekilde:

Sendikaya üye olmak suç değildir. Anayasamızın işçilere tanımış olduğu bir haktır. Aksine sendikaya üye olan işçinin iş akdini sendikalaşma nedeniyle feshetmek suçtur. İşveren bu tavırlarıyla açıkça suç işlemektedir. Üyelerimiz bu sendikasızlaştırma girişimi karşısında her türlü meşru direnme hakkını kullanacaktır.

Share.

Comments are closed.