Ana Sayfa Bülten Haftalık Direniş Bülteni - 27 Kasım 2022

Haftalık Direniş Bülteni – 27 Kasım 2022

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 1 aydır süren 2023 yılı bütçe görüşmeleri tamamlandı ve iktidarın hazırladığı kanun teklifi komisyonda kabul edildi. 5 Aralık’ta meclis genel kurulunda görüşülmeye başlanacak bütçe kanun teklifi 16 Aralık’ta yasalaşacak. Hazırlanan bütçe teklifine göre sarayın 2022 yılında 3,8 milyar lira olan bütçesi, 2023 yılında 6 milyar 637 milyon liraya çıkarıldı. Diyanetin bütçesinde ise yüzde 123 artışa gidildi. Sarayın hazırladığı bütçeye göre patronlardan alınacak 994 milyar lira vergiden vazgeçilecek!

İşçi ve emekçilerin açlık ve yoksulluk sınırının altında çalıştırıldığı, her ay yüzlerce işçinin iş cinayetlerinde katledildiği bu düzende sermaye iktidarının hazırladığı bütçeden emekçiler lehine birşey çıkmaz. Ancak işçi sınıfının örgütlü, fiili, meşru, militan mücadelesi yoluyla haklar kazanabilir, yasalar yaptılabilir, iktidarın hazırladığı bütçe kanun teklifini yırtabiliriz. Daha fazla direniş daha fazla zafer!

DİRENENLER

İstanbul’da THY’ye bağlı kargo şirketinde işçiler sendikaya üye oldu ve kısa sürede çoğunluğu sağladı. Ancak yetki başvurusu yapıldığı gibi öncü 12 işçi tazminatsız işten çıkarıldı.

Kocaeli – Gebze 116. günündeki Pulver Kimya direnişi Petrol İş Gebze şubesi öncülüğünde devam ediyor.

Eskişehir – 154 gündür devam eden Atışkan Alçı işçilerinin direnişi anlaşma sağlanana kadar devam edecek.

Norm kadro hakkı için birleşen belediye işçileri Twitter’da eylem yaptı.

Urfa – Tüvtürk/Polçak Direnişi 1464. gününde Nakliyat İş öncülüğünde kararlılıkla devam ediyor.

Kayseri Tomarza’daiki buçuk aydır maaş alamayan tekstil fabrikası işçileri iş bıraktı.

“Barınamıyoruz” diyerek Ankara’ya gelen ancak gözaltına alınarak haklarında dava açılan öğrenciler, 23 Kasım’daki ilk duruşmada barınma haklarını savundu, duruşma 22 Mart 2023’e ertelendi.

Kocaeli Alikahya’da bulunan BMİS Kocaeli şubesinin örgütlü olduğu Bekaert metal fabrikasında Tis görüşmelerinden sonuç alınamaması üzerine işçiler fiili grev kararı aldı.

Bursa – Turkuaz Tekstil Fabrikası’nda ücretsiz izin dayatmasına karşı işçiler, Öz İplik İş öncülüğünde direniyor. İşçilerin direnişi 21. Gününde.

Tekirdağ – Veliköy OSB’de bulunan Petrol İş Trakya şubesinin örgütlü olduğu Elba Bant’ta toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı alındı.

Samsun – Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ile Tez-Koop-İş Samsun Şubesi ile görüşen işçiler ücret ve çalışma konusundaki uyuşmazlıktan dolayı 28 Kasım’da greve çıkacaklar.

Bursa – Barutçu Tekstil’de Öz İplik-İş Sendikası’na üye oldukları için 21 Ekim’de işten atılan 4 kadın işçi fabrika önünde direnişe devam ediyor. Direniş 45. Gününde.

Zonguldak – Çaycuma OSB’de bulunan Nersoy Tekstil’de sendikalı oldukları için işten atılan Nersoy Tekstil işçileri direnişlerini sürdürüyor.

Ataköy’de bulunan JW Marriott’da çalışan işçi kadın, bir müşterinin hırsızlık suçlaması doğrultusunda 2 kere çıplak aramaya zorlandı.

İstanbul – Point Lojistik firmasında çalışan tır şoförleri, firmanın usulsüzlüklerine karşı Nakliyat-İş öncülüğünde 28 Kasım Pazartesi saat 12.00’da firma önünde basın açıklaması yapacak.

ÇALIŞIRKEN ÖLMEK İSTEMİYORUZ!

Malatya’da Bünyamin Berker, motokuryelik yaparken yol kenarında bulunan çukura düştü ve hayatını kaybetti.

Sivas Kılıçkaya Hidroelektrik Santralı trafosunda yaşanan patlamada yaralanan işçi Mevlüt Koç yaşamını yitirdi.

Amasya’nın Merzifon’da trafik kazası geçiren tiyatro emekçileri Tolga Güleryüz (33), Burak Topçu (42) ve Özgür Karataş (32) hayatını kaybetti, 8 kişi de yaralandı.

Afyonkarahisar’da 17 yaşındaki C.A.K. kepçenin altında kalarak hayatını kaybetti.

İSİG Meclisi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Çocuk İş Cinayetleri Raporu hazırladı. Açıklamaya göre son on yılda en az 616 çocuk iş cinayeti sonucu hayatını kaybetti.

Samsun’da 25 yaşındaki motokurye Ali Topal, otomobil çarpması sonucu hayatını kaybetti.

Kocaeli Başiskele’de Dual Borgstena koltuk kılıfları imalat fabrikasında akşam yemeğinin ardından zehirlenen 94 işçi hastaneye kaldırıldı.

25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ

İstanbul’da ve Ankara’da gözaltıların olduğu 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Gününde eyleme katılan iki kadın Geri Gönderme Merkezi üzerinden sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya. Ankara’da gözaltına alınan ve en az 3 gün gözaltında tutulacak 7 kişinin ise temel ihtiyaçlarına erişimi engelleniyor.

Kadına yönelik şiddete karşı sokaklarda, alanlarda, meydanlarda ve köprülerde pankartlarımız dalgalanacak, sloganlarımız yankılanacak.

EKOLOJİ VE KENT HAKKI

Düzce Gölyaka’da İstanbul ve Ankara’da da hissedilen 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde 1’i ağır olmak üzere toplam 68 kişi yaralandı.

Konya Hayvan Barınağı’nda bir köpek, başına sopayla vurularak işkenceyle öldürüldü.

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri ODTÜ Rant Yolu’na karşı mücadeleye dair açıklama metni yayımladı. Umut-Sen’in de imzacılar arasında yer aldığı metinde Rant Yolu’na karşı mücadele için dayanışma çağrısı yapıldı.

Akbelen Ormanı’nda 3. kez yapılan bilirkişi keşfi açıklandı. Karar madencilik şirketinin lehine sonuçlandı. Bilirkişi raporunda “madencilik yapılabilir” kararı verilerek şirket aklanmaya çalışılıyor. İkizköylüler ise hiçbir meşru ve haklı gerekçesi olmayan bu karar üzerine bilirkişi heyeti hakkında suç duyurusunda bulundu.

İzmir’in Tire ilçesinde Küçükkale ve Büyükkale Mahalleleri ile Kartal Dağı mevkiinde Emerald Taşımacılık Madencilik’in Mermer Ocağı projesine karşı Küçükkale ve Büyükkale mahalleleri sakinleri dava açmıştı. Söz konusu davada karar açıklandı. Karara göre maden projesinin arama ve işletme ruhsatlarını iptal edildi.

Mezeköy’de jeotermal projesi için “ÇED Gerekli Değildir” kararına karşı köylülerin açtığı iptal davası kapsamında gerçekleştirilen bilirkişi keşif kararı açıklandı. Bilirkişi, JES sondajının çevreye etkisi olmadığına karar vererek şirketi haklı buldu.

Antalya’nın Manavgat ilçesi Kırkkavak Köyü yakınlarında açılması planlanan mermer ocağına Valilik tarafından ÇED gerekli değildir kararı verilmişti. Ancak Antalya 5. İdare Mahkemesi ise bu kararı iptal etti. Söz konusu maden projesi alanında 2021 yılında Manavgat’ta çıkan büyük yangından kurtarılan Beşkonak’taki kızılçam ormanlarını yer alıyordu ve bölgede ağaç katliamı yapılmıştı.

DÜNYADAN

Paris‘in Chatelet Meydanı’ndan yasal belgeleri verilmediği için emekleri sömürülen Kâğıtsızlar’ın isyan sesleri yükseliyor.

Çin’in Henan eyaletindeki bir fabrikada çıkan yangında 36 kişi hayatını kaybederken, 2 kişi ağır yaralandı.

Çin Zhengzhou’da bulunan fabrikada Covid-19 salgını koruma önlemleri sırasında yaşanan sözleşme anlaşmazlıkları nedeniyle işçiler protesto düzenledi.

Fransa’da Sanofi işçileri, artan enflasyon ve hayat pahalılığına karşı isyan greve çıktılar.

Yunanistan Atina’da, banka yüzünden evinden çıkarılmak istenen bir kadına halkın dayanışması destek oldu ve tahliye durduruldu.

İngiltere Londra’da otobüs şoförleri, ücret zammı görüşmelerindeki anlaşmazlıklardan dolayı grev başlattı.

İskoçya’da öğretim üyeleri maaş anlaşmazlığı nedeniyle iki gündür grevdeler.

Arjantin’de artan enflasyon (%88) ve hayat pahalılığı nedeniyle başlattıkları grev devam ediyor.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler