Ana Sayfa Güncel Haftalık Direniş Bülteni - 13 Kasım 2022

Haftalık Direniş Bülteni – 13 Kasım 2022

Bu haftaki bültenimize “6356’yı Parçala” şiarıyla gerçekleştirdiğimiz işçi forumumuzla başlıyoruz.

6356’yı Parçala Ekmek, Adalet ve Özgürlük için ayağa sloganıyla hazırlıklarını sürdürdüğümüz işçi forumumuzu birçok farklı şehirden direnen işçilerin ve Avrupa’dan Amazon işçilerinin katılımıyla 6 Kasım’da Kartal Bülent Ecevit Kültür merkezinde gerçekleştirdik. Forum sonuç metnine bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ülkenin dört bir yanında işçiler, 6356 sayılı yasaya rağmen sendikal hakları için direnmeye, bu yasal engelleri aşmanın yolunu aramaya, 6356’yı parçalama iradesini göstermeye devam ediyor.

Direnenler mutlaka kazanacak!

DİRENENLER

Zonguldak – Çaycuma OSB’de bulunan Nersoy Tekstil’de sendikalı oldukları için işten atılan Nersoy Tekstil işçileri üç ayı geçen direnişlerinin sesini duyurmak için Zonguldak’tan İstanbul’a gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bursa Barutçu Tekstil’de sendika üyesi oldukları için 21 Ekim’de işten atılan 4 kadın işçinin fabrika önündeki direnişi sürüyor.

Barutçu Tekstil’de direnen işçiler

Eskişehir – Yasin Çakır Un Fabrikasında çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve ücretlerin artırılması için sendikaya üye olan 22 işçi işten atılmıştı. Gıda-İş’e üye olan işçilerin direnişi 28. gününde.

Eskişehir – Atışkan Alçı grevi 136. gününde. Kristal İş’e üye işçiler Ankara’ya giderek meclisteki partilerle görüşme gerçekleştirdi.

Atışkan Alçı grev çadırından bir kare

Urfa Tüvtürk/Polçak Direnişi 1449. gününde Nakliyat İş öncülüğünde kararlılıkla devam ediyor

Gebze – 6356 sayılı sendikalar yasasını direnişle paramparça eden Pulver işçileri, atılan işçi kardeşlerinin işe geri alınması ve Tis görüşmelerinin bir an evvel başlaması için direnmeye devam ediyor.

Kocaeli – Dilovası’nda bulunan Birleşik Metal-İş Gebze 1 No’lu şubenin örgütlenerek yetki aldığı Asen Metal fabrikasında, sendika üyesi işçiler işten atıldı. 170 gündür direniyorlar.

İzmir – Torbalı’da bulunan Betonstar‘da sendikalı oldukları için işten atılan 45 işçi fabrika önünde kurdukları çadırda direnişlerini sürdürüyor. Birleşik Metal İş’e üye işçiler atılan işçiler geri alınana kadar direnişten vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Şişli Belediyesi Kent Yol Direnişi 1081. gününde devam ediyor.

EYTürkiye denetim şirketinde 6 yıl önce engelli kadrosunda çalışırken engeliyle ilgili baskılar ve mobing sonucu tazminatsız işten çıkarılan Tevfik Yıldırım 6 Kasım Pazar günü yapılan İstanbul Maratonunda pankart açarak eylem yaptı.

KHK’lı öğretmen Nursel Tanrıverdi, Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda 295 haftadır direnmeye devam ediyor.

Finans Merkezi Şantiyesi’nde Rönesans Holding’e bağlı KSK taşeronunda çalışan İnşaat İş ve Dev-Yapı İş üyesi inşaat işçilerinin ödenmeyen ücretleri için direniş kararı aldı. Rönesans yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonucu işçilerin tüm hakları ödendi.

Başta Eğitim Sen olmak üzere tüm kamu sendikaları, Öğretmenlik Meslek Kanunu’na kırmızı kart göstererek “ÖMK’ya Hayır! dedi. Öğretmenler, Anayasa Mahkemesinin seslerini duyması için yurt çapında basın açıklamaları ve eylemler yaptı.

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi 19 avukata toplamda 100 yılı aşkın ceza verildi. Bu hukuka aykırı kararı tanımıyoruz, devrimci avukatların yanındayız. Selçuk Kozağaçlı, Barkın Timtik ve Oya Aslan’ın savunmalarının tamamını yayımlıyoruz.

DİSK Araştırma Merkezi’nin yayınladığı rapora göre, TÜİK verileri işsiz sayısını 3,4 milyon olarak açıklasa da 7,5 milyon insan işsiz. Geniş tanımlı işsizlik oranı 20,3.

ÇALIŞIRKEN ÖLMEK İSTEMİYORUZ!

Kayseri’nin Talas İlçesine Bağlı Kepez Mahallesinde meydana gelen iş cinayetinde hayatını kaybeden 28 yaşındaki inşaat işçisi Hakkı Taflı’nın o gün işe borç para alarak geldiği ve işinin ilk günü olduğu öğrenildi.

Bartın Emniyet raporuna göre 42 madencinin öldüğü maden, daha önce 355 kez alarm seviyesinde değerlendirilse de hiçbir önlem alınmamış, işçilere güvenlik eğitimi verilmemiş.

Zonguldak‘ın Kilimli ilçesinde bulunan maden ocağında patlama oldu. 4 işçi yaralandı.

İstanbul Haliç’te bulunan Tersane İstanbul inşaatında, dış cephe asansörünün devrilmesi sonucu 4 işçi yaralandı. Yaralanan işçilerden biri ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Hatay‘ın Payas ilçesindeki Demir-Çelik fabrikasında henüz belirlenemeyen nedenle patlama oldu. Patlamada yaralanan 5 işçi hastaneye kaldırıldı.

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi‘nde alüminyum üretimi yapılan fabrikanın fırın kısmında patlamada meydana geldi. 4 işçi yaralandı. 1 işçi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden işçinin göçmen işçi Elyas Alali olduğu öğrenildi.

EKOLOJİ VE KENT HAKKI

Rant Yolunu AKP başlattı, CHP sürdürüyor. Rant Yolu projesinin takibi için meclis toplantısını izlemeye gidenler Ankara Büyükşehir Belediyesi kapısında darp edildi ve içeriye alınmadı.

Erzincan’ın İliç ilçesinde altın madenindeki siyanür sızıntısı ile ilgili Anagold Madencilik ve yetkili kamu görevlileri hakkında bulunulan suç duyurusuna savcılıktan takipsizlik kararı verildi.

Tatbikat değil, yaşamak istiyoruz! “Çök-kapan-tutun bizler için hiçbir şey ifade etmiyor. İçinde yaşadığımız 2022 senesinde evlerimizin birer mezara dönüşmemesi için teknik hiçbir sebep yok.” “Çök kapan tutun” ile depremden kurtuluş mümkün mü?

DÜNYADAN

Meksika’nın Oaxaca de Juarez şehrinde çöp atma alanı olmadığı için işçiler çöpleri toplamayarak iş bıraktı. Valilik ise bir süredir yeni alanların açılacağını söyleyerek halkı oyalıyor.

Yunanistan’da onbinlerce işçi genel greve gitti Başta Atina ve Selanik olmak üzere kent meydanlarında sokağa çıkan işçi, memur ve gençler hükümetin ekonomi politikalarını protesto etti.

Almanya‘da 400.000’den fazla metal işçisi, yüzde 10’u aşan enflasyonla alım gücünün azalması karşısında ücret artışı talep etmek için uyarı eylemi gerçekleştirdi. 

Belçika‘da hayat pahalılığına ve düşük ücret artışlarına karşı genel grev devam ediyor. İşçi sendikalarının çağrısı ile başlayan grev başta ulaşım olmak üzere bütün işkollarında gerçekleştiriliyor. İşçiler, yüksek enflasyon sebebiyle ücretlerinin yükseltilmesini istiyor.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler