Ana Sayfa Güncel Sayacıların Eylem Dalgası Büyüyor: Sıra Manisa'da

Sayacıların Eylem Dalgası Büyüyor: Sıra Manisa’da

Düşük ücret, uzun çalışma saatleri, güvencesiz ve sağlıksız çalışma koşullarına karşı iş bırakma eylemlerine başlayan saya işçileri; Adana, İstanbul, Konya, Antep ve İzmir’in ardından Manisa’da da ücretlerinin arttırılması talebiyle eylem kararı aldı.

Evrensel’in haberine göre Manisa Ayakkabıcılar Sitesi girişinde bir araya gelen saya ustaları pazartesi günü 1 haftalığına iş bırakma eylemi yapacaklarını duyurdu.

Çok sayıda saya ustasının katıldığı açıklamada bütün saya ücretleri arttırılmadan işbaşı yapılmayacağı vurgulandı. 10 yıldır aynı ücrete iş yaptıklarını dile getiren işçiler bütün sayacılara birlik çağrısında bulundu.

Sayacılar adına açıklama yapan Murat Yıldırak isimli saya ustası, yıllardır haklarını alamadıklarını belirterek asgari ücretin altında kazandıklarını dile getirdi. Ayakkabının büyük bir kısmını saya ustalarının yaptığını buna rağmen yüzde 10 bile pay alamadıklarını da ekleyen Yıldırak meslekte kayıt dışılığın yüksekliğine çekti.

Gerekirse 2-3 hafta çalışmayacaklarını dile getiren Yıldırak, “Onlar dayanabiliyorsa biz de dayanırız. Kiralarımızı, faturalarımızı ödeyemiyoruz. Piyasada 400 liralık ayakkabı için bize 4 lira ödüyorlar. Üstelik malzemeleri de biz alıyoruz. Bu saatten sonra hakkımızı almadan işbaşı yapmayacağız. Hak verilmez alınır. Biz mesleğimizi de koruyoruz. Ayakkabının yüzde 10’unu talep ediyoruz. Patronlara ve imalatçılara çağrıda bulunuyoruz” dedi.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler