spot_img
spot_img
Ana SayfaGüncelVatan Plastik yöneticileri cinayet işledi

Vatan Plastik yöneticileri cinayet işledi

Vatan Plastik’te palet tamircisi olarak çalışan Şakir İpek 12 Temmuz’da çatıyı tamir etmesi için fabrikanın çatısına çıkmaya zorlandı. Islak zemine önlemsiz olarak çıkarılan İpek çatıda bulunan boşluktan aşağıya düştü. Diğer işçilerin de belirttiği gibi çatı bir iş güvenliği alınmadan asla çıkılmaması gereken oldukça ince bir malzemedendi fakat buna rağmen İpek, iş tanımı içinde bulunmadığı halde buraya çıkmaya zorlandı.  İpek çatıdan 25 metre aşağıya düştü.  İşçilerin yaptığı kalp masajına rağmen  hayatını kaybetti.

Bu cinayet üzerine en az 60 kişinin çalıştığı fabrikada diğer işçilerin de daha önce en az 10 gün hastanede yatmış olduğu ortaya çıktı. Şakir İpek emeklilikte yaşa takılmış olan 60 yaşında bir işçiydi. Emekli olmayı beklerken çalışmak zorunda olduğu için hayatını kaybetti. Şakir İpek’i Vatan Plastik 2 No’lu fabrikanın patronları öldürdü. Şakir İpek’i vücut fonksiyonları yaşlılıktan dolayı görece zayıflamış insanları çalışmaya mecbur eden sosyal politika sistemi öldürdü. Şakir İpek’i insanı yaşamak için emek gücünü satmaya mecbur eden kapitalizm öldürdü.

Bugün cenazesi Sultanbeyli Abdurrahman Gazi Camii’nden ikindi namazına müteakiben kalktı ve Osman Gazi Mezarlığına defnedildi. Şakir İpek Umut-Sen dostu, yoldaşıydı. Yıllarca beraber yürüdüğümüz, kavgada omuz omuza olduğumuz değerli bir işçiydi. Bugün Bağımsız Sendika DGD-SEN Başkanı Murat Bostancı ve Umut-Sen örgütlenme uzmanı Başaran Aksu diğer işçilerle beraber Şakir abinin mezarı başında anısını mücadelemizde yaşatacağımıza yemin ettik.

Düzenin öldürdüğü tüm işçilerin, emekçilerin hesabını bu düzeni patronların başına yıkarak soracağız!

spot_img
İlgili İçerikler

Son Eklenenler