Ana Sayfa Güncel Real Market direnişçileri hukuki mücadeleyi kazandı : Hileli iflas tescillendi

Real Market direnişçileri hukuki mücadeleyi kazandı : Hileli iflas tescillendi

Real Market işçileri, ‘hileli iflas’ yoluyla işlerinden ve haklarından olmuşlardı. Türkiye’nin dört bir yanında Nakliyat-İş Sendikası ile birlikte direnişçilerini sürdüren işçiler hukuki mücadelede kazanım elde etti. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi direnişçi işçilerin haklı olduğunu ortaya koyan ve Real marketin iflasının hileli olduğunu tescilleyen bir karara imza attı.

Real market zincirlerinin hileli ifles yolu ile kapatılması sonucu birçok işçi tazminat hakları gasp edilerek işten atıldı. Bağlı oldukları Tez koop-İş’in de işçilere sahip çıkmaması üzerine, Real işçileri hem patron hem sendika ile mücadele içindeler. Nakliyat-İş Sendikası ile birlikte 8 aydır Türkiye’nin dört bir yanında sürdürdükleri direnişi hukuki mücadele ile de destekleyen Real Market direnişçileri İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nin verdiği kararla hileli iflası tescillemiş oldular.

Nakliyat-İş Sendikası bir açıklama yayınlayarak mahkeme kararını ve içeriğini kamuoyu ile paylaştı. Açıklamanın tamamı şu şekilde:

İSTANBUL BÖLGE İDARE MAHKEMESİ İFLAS KARARININ ORTADAN KALDIRILMASINA 28.02.2018 TARİHİNDE KARAR VERMİŞTİR

20.03.2018 TARİHİNDE İSE İSTANBUL ANADOLU 3. İCRA MÜDÜRLÜĞÜNDE İŞLEM GÖREN REAL HİPERMARKETLERİN İFLASININ TÜM SONUÇLARI İLE DURDURULMASI İÇİN BİLDİRİMDE BULUNMUŞTUR.

İflas kararının hukuki olarak, usul açısından ve iflas erteleme ile Beğendik Gruptan ayrılması sürecinin, Real Hipermarketleri iflasa sürükleme diğer şirketleri kurtarma amacını taşıdığı sonucuna varılmıştırYine bu süreçle Real Hipermarketlerin Beğendik Grup tarafından içinin boşaltıldığı, yüzlerce alacaklı kişi (işçilerin) ve şirketin alacaklarının alamama durumu ortaya çıkmıştır, değerlendirmeleri yapılmaktadır.

Bu kararla iflas işlemleri durdurulmuş, dava 3. Asliye Ticaret Mahkemesine gönderilmiştir. Dava bu mahkemeden yeniden görülecektir.

600 işçinin iflas davalarından ve bu süreçlerden bir tek kuruş alamayacağı bir kez daha bu kararla ortaya çıkmıştır. Bu süreçlerde Real Market İşçilerini oyalayan, piyasa avukatları, sarı sendikacılar işçilere hesap vermelidir.

Real Hipermarket İşçilerinin direnişinin haklılığı da bu kararla bir kez daha kanıtlanmıştır.

Real Hipermarketler, 24.07.2014 tarihinde, Beğendik Gruba, Metro Grup A.G. tarafından Hacı Duran Beğendik’e % 100 hisse devri ile satılmıştır.

1475 SAYILI İŞ KANUNUN 14. MADDESİ VE YARGITAY 7., 9., 22. HUKUK DAİRELERİ KARARLARI, PROF. DR. FEVZİ ŞAHLANAN’IN HUKUK DEĞERLENDİRMESİ SONUCU, “METRO GRUP, REAL HİPERMARKETLER ZİNCİRİ A.Ş.’NİN HACI DURAN BEĞENDİK’E DEVİR TARİHİNE KADAR GEÇEN KIDEM SÜRELERİNDEN, İŞÇİLERİN KIDEM TAZMİNATLARINDAN SORUMLUDUR.”

24.07.2014 tarihten sonraki yasal tazminat haklarından Beğendik Grubu sorumludur.

Metro Grup’ta, Beğendik’te bu yasal sorumluluklarından kaçamaz.

Real Market işçilerinin yasal hakları gasp edilemez. Real Market Direnişçileri, İşçiler buna izin vermeyecektir.

Real Market İşçileri direndi, direniyorlar, direnecekler ve kazanacaklardır.

Sendikamız, Real Market İşçilerinin patronlara, sarı sendikacılığa karşı mücadelesine sahip çıkmaya devam edecektir.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler