Ana Sayfa Güncel İşçi sınıfı saflarında umut verici gelişme; 'Bilecik Sendikal Birliği' kuruldu - Ercan...

İşçi sınıfı saflarında umut verici gelişme; ‘Bilecik Sendikal Birliği’ kuruldu – Ercan Yenigül

Bilecik ve çevresi cam, mermer ve seramik işletmelerinin yoğun olduğu bir bölge. Bilecik ve çevresini saran dağların delik deşik edildiği ve bu durumdan ortaya çıkan tozların kentin üstüne sis bulutu olarak asılı kaldığı küçük bir kent burası. Bu sis bulutu haliyle doğal değil ve insanları sinsice hasta ediyor.

Bilecik, Bozüyük ve Söğüt’te faaliyet gösteren seramik ve mermer fabrikalarında çalışan işçilerin silokizis tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bilinen bir gerçek. İşçilerin güvencesiz çalışma şartlarında çalıştırılmaları bir yana işçiler içten içe ölüyor, öldürülüyorlar.

İşte bu havzada 8 Kasım Perşembe günü saat 16:45’te, Umut-Sen üyelerinin de katılım gösterdiği, daha çok büyük kentlerdeki sendikalardan beklediğimiz, bir süredir yerellerde ve genelde kurulma süreçlerine katkı sunduğumuz birleşik emek zeminlerine dair umut verici bir gelişme oldu.

Basın açıklaması çağrısını Cam Keramik-İş sendika temsilcisi yaparken, Birleşik Metal-İş Başkanı Adnan Serdaroğlu da sermaye iktidarının şirketleri himaye ederek işçi sınıfına saldıırlarına genişçi değişnerek Bilecek Sendika Birliğini selamladı.

Kuruluşunda bu üç sendikanın yer aldığı birliğin, (sarı sendika Çimse-İş’in bırakın birlikte yer almasını birliğin kuruluşunu hazmedemediğini bizzat işçilerden öğrendik) işçilerin zamanla yeni katılımlarla büyütülmesinin hedeflendiği ve Bilecik özeline bakılırsa katılımın hayli yüksek olduğu bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasını Cam Seramik-İş sendika temsilcisi yaparken, Birleşik Metal-İş Başkanı Adnan Serdaroğlu da sermaye iktidarının şirketleri himaye ederek işçi sınıfına yönelik saldırılarına değinerek Bilecik Sendikal Birliğini selamladı.

Katılım gösteren işçiler de Bilecik özelinde 1 Mayıs’tan sonra birlikte bir eylemi gerçekleştiriyor olmanın verdiği morali görmek mümkündü.

Basın açıklaması, kentin üstünü örten toz bulutuna inat, işçilerin birliğine, ortak mücadelesine işaret etmesi açısından çok önemli idi.

Darısı bütün yerellerde, işçi havzalarında sermaye saldırılarına karşı krizin faturasını emekçilere yükleme derdinde olan şirketlere, şirketleri kollayan hükümet politikalarına karşı o şu bu sendika, konfederasyon demeden bir araya gelecek işçilerin birleşik platformlarına…

Bilecik Sendikal Birliği üyesi işçilerinin dediği gibi “Hükümete kul, sermayeye köle olmayacağız!”

İlgili İçerikler

Son Eklenenler