Ana Sayfa Güncel Gratis Depo'da DGD-SEN'e üye olduğu için işten çıkarılan işçi sendikal tazminat davasını kazandı

Gratis Depo’da DGD-SEN’e üye olduğu için işten çıkarılan işçi sendikal tazminat davasını kazandı

Gratis’in Tuzla’daki deposunda Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası’nın (DGD-SEN) 2017 yılında örgütlenmeye başladı. Gratis Depo’da bağımsız sendika DGD-SEN’in üye çoğunluğuna yaklaşmasıyla bir yandan işveren işçilere baskı yapmaya başladı, bir yandan da DGD-SEN’in örgütlendiği yerde sarı sendika Liman-İş Sendikası örgütlenmeyi kırmak üzere hamle yaptı.

Patron ve sarı sendikanın iki taraftan DGD-SEN’in örgütlenme faaliyetinin önüne engeller konmasının ardından üye işçiler istifaya zorlandı, bir kısmı da işten çıkarıldı. DGD-SEN’e üye işçilerin işten çıkarılmasının ardından Liman-İş, Gratis Depo’dan çekilerek kendi örgütlenme sürecini de durdurdu. 

Süreç içinde işten çıkarılan bir işçinin sendikal tazminat davası kazanımla sonuçlandı. Patron ve sarı sendikanın tüm engellemelerine rağmen ise DGD-SEN Gratis Depo’daki mücadelesi devam ediyor.

Yaşanan sürece dair DGD-SEN’in yayımladığı yazılı açıklama ise şöyle;

Gratis Depoda Sendikamıza Üye İşçiler Sendikal Tazminat Kazandı!

DGD-SEN (Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası) olarak ülkemizin bütün depolarında örgütlenme çalışmalarımızı büyüterek sürdürüyoruz. Bir taraftan sendikanın “s”sini duysa panikleyerek örgütlenme çalışması yapan işçi arkadaşlarımızı kapıya koyan patronlarla mücadele ederken diğer taraftan işkolumuzdaki sarı sendikalarla mücadele ediyoruz.

Geçtiğimiz senelerde Gratis deposunda gizli bir biçimde örgütlenme faaliyeti yürütürken Türkiye’de diğer tüm depoların köküne kibrit suyu dökülmüşçesine sarı Liman-İş Sendikası Gratis depoya alçakça bir hamle yaptı. Liman-İş Sendikası’nın işçinin hakkını hukukunu savunmakla bir derdi olmadığını tek derdinin işçiden gelen aidatlar olduğunu ve bizim gibi mücadeleci bir sendikanın işkolunda güçlenmesine engel olmak istediğini biliyoruz. Gratis deposuna yaptığı hamle ile patronlarla işbirliği içinde sendika üyesi işçilerimizin işten atılmasına sebep olan sarı Liman-İş sonrasında da Gratis deposundan çekildi. Bu dönemde işten atılan işçi kardeşlerimizden birinin sendikal tazminatı mahkeme süreci sonucunda onandı. Sarı Liman-İş’in patronla işbirliği içinde yarı yolda bıraktığı işçilerle biz yol yürümeye devam ediyoruz!

Gratis deposunda çalışan işçi kardeşlerimize çağrımızdır:

Diğer depolara göre görece iyi koşullarda çalıştırılıyorsunuz. Fakat aldığınız primlerin hiçbirinin yarın öbür gün elinizden alınmayacağının garantisi yok. Ekonomik kriz derinleştikçe Gratis CEO’su da “sizle çalışarak” gösterdiği güzel yüzünü şeytanlaştıracak ve umursamazca primlerinize çökecek, sizleri işten atacak. Biliyoruz tepenizde nasıl bir denetim olduğunu. 3000 kamera ile izlendiğinizi, yasalara aykırı bir biçimde parmak izi ile giriş-çıkış yaptığınızı, 3-5 kişi sohbet ederken tepenize hemen bir amirin çöreklendiğini, vardiya değişimlerinde birbirinizi görmeyin diye nasıl “sistemli” taklalar atıldığını. Size organizasyon olarak yutturulan şey 3-5 kuruş fazla para kazanırken kafanızı kaldırmayın diye insan onuruna yaraşmayan sürekli bir baskı, denetim ve mobbing hali. Çıkış yolunuz var! Sendikamıza üye olun, gerçekten hakettiğiniz ücretlerle insanca çalışma koşullarını Gratis deposuna birlikte getirelim!

Kadın işçilere özel olarak sesleniyoruz. Başka kadınları “güzelleştiriyoruz, güçlendiriyoruz” yalanıyla sizlerin tepesine çöken Gratis yönetiminin yalanlarını en iyi sizler biliyorsunuz. Avon’da, Flormar’da kadın işçiler ne zaman ki ayağa kalktı, işte o zaman kadın tüketiciler kullandıkları kozmetik ürünlerinin kadın işçilerin iliklerine kadar sömürülerek onların evine girdiğini anladı. İşte bu yüzden Gratis deposunda çalışan kadın işçilerin kafasını kaldırıp sendikamıza üye olmasıyla Gratis’in yalanlarını ve kadın işçilerin hakikatini haykırabiliriz!

Gratis deposuna sendika girecek! Gratis değil, işçiler kazanacak! Biz kazanacağız!

İlgili İçerikler

Son Eklenenler