Ana Sayfa Haber Bağımsız Maden İş genel başkanı ve yöneticilerine kelepçeli gözaltı

Bağımsız Maden İş genel başkanı ve yöneticilerine kelepçeli gözaltı

Bağımsız Maden İş sendikası, Soma’da bulunan Yeni Anadolu Madencilik’te üyelerine yapılan baskı, mobbing ve EYT kapsamındaki ayrımcılığı protesto etmek için maden önünde açıklama yapmak istedi.

Açıklama yapılmasına izin vermeyen jandarma Bağımsız Maden İş genel başkanı Gökay Çakır, sendika yöneticileri Engin Köse ve Adem Dadaklı’yı darp ederek gözaltına aldı.

Genel başkan ve 2 yöneticinin gözaltına alınmasının ardından eylem için ikinci defa madene giden diğer sendika yöneticileri de jandarmanın saldırısı ile gözaltına alındı.

Gözaltı sırasında kelepçeli olarak bekletilen sendika yönetimi savcının mevcutlu talebi üzerine akşam saatlerine kadar gözaltında tutularak adli kontrol ve yurtdışı yasağı ile serbest bırakıldı.

Eylem için ikinci defa madene giden diğer sendika yöneticileri geceyi gözaltında geçirdi. İfadelerinin alınması için adliyeye getirilmesi bekleniyor.

Adliye önünde sendikadan yapılan açıklamada, sarı sendikanın ve maden patronlarının isteği ile harkeret eden savcılığın ve kolluğun bu tutumunu şiddetle protesto ediyoruz, hem Yeni Anadolu’da EYT mağduriyetine uğrayan sendika üyelerimiz hem de tüm madencilerin sorunları için bu yöntemlerle mücadele etmeye devam edeceğiz dedi.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler