Ana Sayfa Güncel Örencik köylüleri Zenit'e karşı: Danıştay kararı bozdu

Örencik köylüleri Zenit’e karşı: Danıştay kararı bozdu

Kütahya’nın Simav ve Tavşanlı ilçeleri sınırlarında kalan yaklaşık 10 köyü ilgilendiren altın madenine karşı köylülerin açtığı davada Danıştay 6’ncı Dairesi kararını açıkladı. Danıştay, maden bölgesinde yapılan bilirkişi incelemesinin yeniden yapılması gerektiğine hükmetti. Dosya yeniden Kütahya 1’inci İdare Mahkemesi’ne gönderildi.

İptal edilen bilirkişi raporuna imza atan isimler: Tunay Özbudak (Maden Mühendisi), Hayrettin Kuşçu (Ziraat Mühendisi), Mehmet Sabri Dirim (Jeoloji Mühendisi), Efsun Dindar (Çevre Mühendisi), Mehmet Nasır Ceylan (Harita Mühendisi), Ali İhsan Kadıoğulları (Orman Mühendisi), Selami Selvi (Biyolog)

Ne olmuştu?

Örencik Köyü’nün Zenit’e karşı mücadelesi 2019 yılından bu yana sürüyor. Halk kendi ördüğü direnişle projenin yaklaşık iki yıl ertelenmesini sağladı. Zenit saldırılarını ne kadar yoğunlaştırdıysa Örencik halkı da direncini o kadar artırdı. 8 Ekim 2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED dosyasını onayladı ve hemen ardından 28 Ekim 2021’de Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle arazilerine gelen acele kamulaştırma kararı çıktı. Bu kararlara karşı köyde 34 hane bir araya geldi, yalnızca iki günde aralarında dayanışmayla topladıkları paralarla “ÇED olumlu” kararına itiraz ettiler ve de acele kamulaştırma iptal davası açtılar. 28 Şubat 2022’de ilk bilirkişi keşfi yapıldı.

Açılan kamulaştırma iptali davası henüz sonuçlanmadan bürokrasiyi ve yargıyı yanına katan Zenit Madencilik ve çalışanları, Tavşanlı Orman İşletme Müdürlüğü şef ve orman ekibiyle birlikte, arazisini satmayan köylünün arazisindeki ağaçları damgalamak için 30 Haziran Perşembe günü harekete geçip izinsiz ekili ve çevrili arazilere girerek ağaçları işaretlediler ve damgaladılar. Yüzlerce ağaç kesildi. Yaşam alanları yok edilmek istenen köylüler her defasında tehdit edildi, taciz edildi, noter onaylı ihbar ve ihtarnamelerle arazilerini satmaları için türlü oyunlara maruz kaldı.

Köye saldırılar sürerken açılan davalar sonuçlandı. Simav Örencik’te Zenit altın madeni için köy halkının açtığı ÇED iptal davasında Kütahya İdare Mahkemesi duruşma dahi yapmadan dosya üzerinden karar verdi ve iptal başvurusunu reddetti. Bilirkişi heyeti de madende “kamu yararı olduğuna” oybirliği ile karar vermişti.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler