spot_img
spot_img
Ana SayfaBültenHaftalık Direniş Bülteni - 5 Aralık 2022

Haftalık Direniş Bülteni – 5 Aralık 2022

Asgari ücret tiyatrosu başlıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda bulunan tarafların 1 Aralık Perşembe günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yaptığı görüşme sonrası açıklanan takvime göre ilk toplantı 7 Aralık’ta ikinci toplantı 14 Aralık’ta yapılacak. Komisyon üyelerinden biri patron örgütü TİSK’in şefi, poster çocuğu Özgür Burak Akkol. Diğeri 20 yıl boyunca 30 bin işçinin iş cinayetlerinde öldüğü, işçilerin açlık ve yoksulluk ücretleriyle çalışmaya zorlanmalarının en büyük sorumlularından siyasi iktidarın çalışma bakanı. Diğeri de tarihsel görevi işçi sınıfının örgütlü mücadelesinin önüne geçmek, zayıflatmak, yönetmek olan, yüzbinlerce lira maaşla işçi aidatlarına çöken sarı sendikacı takımının temsilcisi Türk-İş başkanı Ergün Atalay. Her sene izlediğimiz bu tiyatrodan işçi ve emekçilerin lehine bir sonuç çıkmayacağı açık. Yine komisyon toplantıları sonunda bir mikrofon kazası olmazsa Cumhur İttifakı’nın şefi seçim öncesi yatırım olarak gördüğü asgari üret artışını lütuf gibi sunacak. Ancak 2023 yılının ilk aylarında eriyecek olan bu zamla işçiler ve emekçiler yine sefalete mahkum edilecek. Bu masayı dağıtmak dışında işçi sınıfının çıkarına olan bir yol yok. Tek yol birlik, mücadele, direniş!

Sözcümüz Murat Bostancı ve M. Görkem Doğan Umut-Sen TV yayınında asgari ücret tartışmalarını değerlendirdi.

DİRENENLER

İzmir/Kınık‘da bulunan Özyeğin/Fiba Holding’e bağlı Polyak Madencilik’te baskı ve mobbinge karşı çıktığı için işten atılan Bağımsız Maden İş üyesi Erdoğan Çapaklı için direniş başlattı. Bugün direnişin 8. günü. Sendika, talepler karşılanmazsa direnişi Öyeğinlerin holding binalarına ve evlerinin önüne taşıyacak. Ayrıca sendika 4 Aralık Dünya Madenciler gününde Hüsnü Özyeğin’e açık mektup yazarak firma tarafından bölge halkı ile sendikayı karşı karşıya getirme çabaları konusunda sağduyulu ve hassasiyetle davranılması gerektiği konusunda uyardı.

İstanbul – Esenyurt Migros deposunda sefalet ücreti dayatmasına şanlı bir direniş yapan, iş yerini işgal eden, direnişlerini büyük patron Tuncay Özilhan‘ın evinin önüne taşıyan depo işçileri yargılanıyor. Davanın ilk duruşması 29 Kasım’da Beykoz adliyesinde görüldü. Duruşma 11 Nisan’a ertelendi. DGD-SEN duruşma sonrası adliye önünde bir açıklama yaptı.

İstanbul/Esenyurt‘ta bulunan Point Lojistik’te çalışan tır şoförleri senet ve borçlandırma baskılarına karşı Nakliyat-İş ile birlikte, Esenyurt VetroCity önünde basın açıklaması yaptı.

İstanbul – Ataköy’de bulunan JW Marriott Otel’de bir işçiye çıplak arama saldırısına karşı otel önünde eylem yaptı.

İstanbul – Ataşehir Belediyesi işçileri iş bıraktı!

İstanbul – Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan SES üyeleri, banka promosyon ihalesinin şeffaf yapılması için basın açıklaması yaptı.

Kocaeli – Gebze Güzeller OSB’de bulunan Vivo fabrikası işçileri, 2 işçi kardeşlerinin işten atılmasına karşı iş durdurarak direnişe geçti. Fabrikayı terketmeyen işçilerin direnişi sonucu işten atılan işçilerin çıkışı iptal edilmişti bugün 17 işçi işten atıldı. Atılan işçiler fabrika önünde direnişe başladı.

Kocaeli – Gebze’de bulunan MTM Matbaa, 10 yıllık işciyi baskı ve mobbinge karşı çıktığı için işten attı.

Kocaeli – Gebze’de 124 gündür direnen Pulver Kimya işçileri TİS taslağına yanıt bekliyor.

İzmir – İZBB evde bakım işçileri, verilen sözlerin tutulması, işe iadelerinin yapılması için belediye binası önünde basın açıklaması yaptı.

Bursa‘da bulunan Almatex/Yeşim Tekstil’de Teksif sendikası ile işveren arasında süren toplu sözleşme görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine grev kararı alındı. 3 gün süren grevin ardından anlaşma sağlanarak sözleşme imzalandı.

Bursa Demirtaş OSB’de bulunan Turkuaz Tekstil’de zorunlu ücretsiz izne karşı çıkan Öz İplik İş üyesi işçilerin direnişi devam ediyor.

Bursa – Barutçu Tekstil’de Öz İplik-İş Sendikası’na üye oldukları için 21 Ekim’de işten atılan 4 kadın işçi 53 gündür fabrika önünde direniyor.

Adana – SASA’da sendika düşmanlığına karşı Petrol-İş’ten protesto.

Zonguldak Çaycuma OSB’de bulunan ve sendikalı oldukları için işten atılan Nersoy Tekstil işçilerinin direnişi 4. ayında sürüyor. Marka temsilcileri ile firma arasında yapılan görüşmeleri bekleyen sendika bu görüşmeler sonunda eylemleriyle ilgili yeni kararlar alacak.

Erzincan İliç’te Anagold Madencilik taşeronu Çiftay Madencilik’te çalışan 900 madenci promosyon hakları için iş durdurarak eylem yaptı.

Ankara’da binlerce Eczacı 27 Kasım Büyük Eczacı mitinginde biraraya geldi. Eczacılar kontrolsüz açılan fakültelere, eczanelerdeki ekonomik çıkmaza, ilaç yokluklarına, ilaç fiyat farklarına karşı seslerini birleştirdi.

EKOLOJİ VE KENT HAKKI

Siyanürle altın çıkartan Koç Holding’e bağlı Demir Export Şirketi tarafından kapasite artırılması söz konusuydu. Bu kapsamda düzenlenmek istenen ÇED toplantısı Sivas-Kangal Çetinkaya köylülerinin protestosu ve direnişiyle karşılaştı ÇED toplantısı yaptırılmadı.

Muğla’nın Milas ilçesinde Akbelen Ormanı’na YK Enerji tarafından yapılmak istenen kömür ocağı için verilen yürütmeyi durdurma kararı şirket lehine sonuçlanan 3. bilirkişi raporunun ardından kaldırıldı. İkizköylüler ise hem bu karara itiraz edeceklerini hem de direnişlerini sürdüreceklerini belirttiler.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Erzincan-İliç’teki Çöpler mevkiinde yapılması planlanan Çöpler Kompleksi Madeni İkinci Kapasite Artışı ve Flatasyon Tesisi Projesi için onay verilen ÇED kararına karşı TMMOB’un açtığı dava 30 Kasım’da Erzincan İdare Mahkemesi’nde görüldü. Mahkemenin kararı ise 15 gün içerisinde açıklanacak.

DÜNYADAN

Fransa – Grev’deki Paris metro işçileri 28 Kasım’da şirket genel merkezi önünde büyük bir eylem yaptı.

Yunanistan‘da sağlık çalışanları greve çıktı.

Avusturya’da 50 bin demir yolu işçisi, toplu sözleşme görüşmelerinde istedikleri oranda maaş artışı alamadıkları için 29 Kasım’da ülke genelinde bir günlük uyarı grevine gitti.

İngiltere‘de CWU üyesi 115 bin posta işçisi, UCU üyesi 70 bin üniversite çalışanı, NEU üyesi 4 bin öğretmen emek sömürüsüne karşı hep beraber grevde.

Güney Kore – Çoğunluğu Kore Sendikalar Konfederasyonu üyesi olan Güney Koreli kargo ve taşımacılık işçileri tutarlı bir yakıt fiyatlandırması ve ücret talebi ile iş bıraktı.

spot_img
İlgili İçerikler

Son Eklenenler