spot_img
spot_img
Ana SayfaGüncelPTT'den coronaya karşı akıl almaz talimat: Pencere aç, kapıyı biraz daha arala!

PTT’den coronaya karşı akıl almaz talimat: Pencere aç, kapıyı biraz daha arala!

PTT A.Ş. İstanbul PTT Bölge Başmüdürlüğü dün, bölge müdürlüklerine işçilerle alay edercesine bir açıklama gönderdi.

Dünyada binlerce kişinin ölümüne sebep olan coronavirüs salgınına karşı birçok ülkede ohal ilan edildi, işyerleri kapandı, hayat durdu. Türkiye’de de dün ilk ölüm haberi geldi, vaka sayısı 98’e yükseldi.

Tüm bu gelişmelere rağmen PTT ise önlem almamakta ısrarlı kurumlar arasında. 12 Mart 2020’de PTT’nin İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu “Corona virüsüne karşı alınacak önlemler” gündemiyle toplanıp bir tutanak yayımladı.

PTT İstanbul Bölge Başmüdürlüğü tüm merkez ve bağlı şubelerinde corona salgınına karşı çareyi “pencere açmakta”, “kapı aralamakta” buldu.

Kamu kurumlarında dahi işçiyle alay eden bu tavra karşılık özel sektörde çalışan işçilerin durumu daha kötü. Patronlar adeta salgın yokmuşcasına Bakanlığın ve Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına kulak tıkamış durumda, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini almaktan geri duruyor.

Ülkenin dört bir yanında madenden depoya, tekstilden otomotive bütün sektörlerde işçiler hayatları pahasına çalıştırılıyor. “Sosyal mesafelenme”den bahseden ayrıcalıklılar ise bu gerçeği görmezden gelerek hem işçilerin hem de tüm halkın sağlığını, hayatını tehlikeye atıyor.

PENCEREYİ AÇMAK DEĞİL, ÜCRETLİ İZİN

Patronların bu aymazlığına karşılık işçilerin ortak taleplerini tekrar dile getiriyoruz:

• Çalışma düzeni içerisinde işçilerin sağlığını riske atacak bütün işler durdurulmalı ve iyileştirmeler yapılmalıdır.

• Statü gözetmeksizin tüm işçilere maske ve dezenfektan gibi tıbbi malzemeler ücretsiz olarak ve kalabalık çalışma ortamlarında gerekli hijyen şartlarının sağlanmalıdır.

• Salgın boyunca ücretli izin için gerekli çalışmalar acilen başlatılmalıdır.

• Okulların tatil edilmesiyle beraber 12 yaşından küçük çocuğu olan anne ve babalara derhal ücretli izin verilmelidir.

• Sağlık Bakanlığı’nın da belirlediği risk grubunda olan belli bir yaşın üstündekiler, hamile kadın işçiler, kronik rahatsızlığı olanlar derhal ücretli izne çıkarılmalıdır.

• 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre ciddi ve yakın tehlike ile karşı karşıya kalınan durumlarda gerekli önlemlerin acilen alınmalıdır.

spot_img
İlgili İçerikler

Son Eklenenler