Yemekhane işçileri kadro hakkını savunuyor: Taşeron işçisiyiz, kadro bizim de hakkımız!

0

Hastaneler başta olmak üzere pek çok kamu kurumunun yemekhanelerinde çalışan taşeron işçileri kadro düzenlemesinin dışında bırakıldı. Çünkü yemek pişirme ve dağıtım işleri çoğunlukla ‘personel çalıştırılmasına’ değil, ‘malzeme alımına’ dayalı olarak ihale ediliyor. Yıllardır yok sayıldıklarını belirten yemekhane işçileri, “Biz de taşeron işçisiyiz. Ama bizi insan yerine koymuyorlar. Kadro bizim de hakkımız” diyor

BirGün’de yer alan habere göre, yemekhane işçileri iş güvencelerinin olmadığını belirterek kadro talebinde bulunduklarını şu sözlerle dile getirdi: “Taşeron sisteminden en mağdur olanlar bizlerdik, ama bizler kadroya giremedik. Eften püften sebeplerden ötürü sürekli işten çıkarılmakla tehdit edilmekten usandık. Görevimiz olmayan işleri yapmaya zorlanıyoruz, itilip kakılıyoruz. İş güvencemiz olsun diye yıllardır kadro bekliyoruz, şimdi kadro düzenlemesi yapıyorlar, ama bizi dışarıda bırakıyorlar. Çünkü yapılan ihalelerde biz görünmüyoruz, sadece malzeme alınıyormuş gibi görünüyor. Bizi yok sayıyorlar, insan yerine koymuyorlar. Ama buradayız, biz de taşeron işçisiyiz, kadro bizim de hakkımız.”

Kadro hakları için mücadele edeceklerini belirten yemekhane işçileri, düzenlemenin kapsamına girmeseler de yine de başvuru yapacaklarını da söyledi.

Share.

Comments are closed.