Hema’da sözler tutulmadı : Maden işçileri 26 Nisan’da tekrar direnişe başlıyor

0

Bartın’da Hattat Holding’e ait Hema’ya bağlı çalışan taşeron firma Ersamak’tan 148 maden işçisi işler iyiye gitmiyor diyerek işten çıkarıldı. İşçiler iki aylık ödenmeyen ücretleri, kıdem ihbar alacakları ve işlerine geri dönmek için 26 Mart’tan itibaren 23 gün boyunca Amasra’da direndiler. Hattat yönetiminin bu sorunu devlet çözer demesi üzerine Ankara’ya 14 kişilik bir heyetle giden işçiler AKP Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ile Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcı Zafer Benli’den sorunlarının çözüleceğini dair söz aldılar. Verilen sözlerde şart direniş çadırını kaldırmaktı. Direniş çadırının devleti tehdit ettiği söylendi. “Devletimize güvendik” diyen işçiler direniş çadırını kaldırdı fakat işçilere verilen sözler tutulmadı. İşçiler 26 Nisan itibarıyla tekrar direnişe başlayacak.

Aramızda taşeron firmayla sorunlar var denilerek 1 ay ücretsiz izne çıkarılan Bartın Amasra’da Hattat Grubu’na bağlı Hema Madencilik’te çalışan taşeron işçileri işe geri dönmeyi beklerken işten atıldı. İki aylık maaşları kıdem, ihbar tazminatlarını almak için işçiler 26 Mart’la beraber direnişe başladı. Hattat Holding’in gidin derdinizi devlete anlatın demesi üzerine Ankara’ya giden işçiler AKP Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ile Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcı Zafer Benli’yle görüştü. Sözler verildi, işçiler Bartın’a döndü. Hatta Bartın AKP İl Yönetimi işçileri huzurlarına çağırarak teşekkür konuşması dahi yaptırdı. İşçiler “Bir umuda tutunduk” diyerek devlete teşekkür ettiler. Fakat verilen sözler tutulmadı. Kamuoyuna yansıyan Hema işçileri kazandı haberleri doğru değil. İşçiler “Devlet bize yalan söyledi.” diyerek 26 Nisan itibarıyla bu sefer ölümüne direnişe başlayacakların söylüyorlar. Yılan hikayesine dönen Hema maden işçilerinin mücadelesi için buyrunuz:

İÇERDE KÖMÜR YOK DENİLEN YERLER İKİNCİ TAŞERON DENFA’YA DEVREDİLDİ

Mehmet Hattat yerli kömürle yerli enerji üreteceğim diye Eren Enerji ve Enerji Bakanlığı ile protokol imzaladı. Eren Enerji’nin santraller buradan çıkacak kömürle çalışacak denildi. “Madem buradan kömür çıkarılacak bizi neden işten çıkardılar. Biz olmadan buradan kömür çıkmaz. Bu kömürü nasıl çıkaracağını en iyi bilenler biziz. İçerde 2 taşeron var. Biri Ersamak diğeri Denfa. Ersamak işçilerinin tamamı işten atıldık. İçerde kömür yok, çalışma yok denilen yerler ikinci taşerona devredilmiş. Bu taşerona işçi alımı başladı. Bizim içimizdeki bazı arkadaşlarla da anlaşma sağlanmış. Madem burada iş yok, neden işçi alıyorlar?” diyor işçiler.

GENEL MADEN İŞÇİLERİ SENDİKASI TAŞERON İŞÇİLERİ ÜYE YAPMADI

İşletmede Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) örgütlü. Taşeron işçileri üye yapmamış, direnişin karşında işverenin yanında yer alıyor. “Biz sendika üyesi değiliz. Sendikasız olduğumuz için mücadele edemezler diye düşündüler. Biz de tam tersine direniŞ göstererek hakkımızı aradık. Hak aramak sadece sendikayla olmuyor. Hattat yöneticilerine bir araya gelerek mücadele edebileceğimizi gösterdik.” diyen işçiler direnişin ilerleyen günlerinde Hattat yönetiminin gidin devletle görüşün demesi üzerine harekete geçti.

“ALACAKLARINIZ ÖDENECEK, DİRENİŞ ÇADIRINI KALDIRMANIZ ŞARTIYLA” SÖZÜ VERİLDİ

“Bize devletle görüşün dediler. Biz de bunu uygun gördük. Devletin gücünün üstünde güç yok dedik. 14 arkadaş belirledik. Kendi imkanlarımızla Ankara’ya gittik. Meclis’te AKP Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’la görüştük. Sorunların çözüleceği söylendi. Orada bize Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli’den randevu talep etti bizim için. Onunla da görüştük. Ödenmeyen maaş ve kıdem, ihbar tazminatlarımızı alacağımızı söylediler. 20 Nisan Cuma’ya kadar paralarımızın yatacağını söylediler fakat belirli şartlarla. Bize çadırı kaldırmamız gerektiğini söylediler. Aksine hükümetimiz, milletimiz, devletimiz için tehdit unsuru oluşturduğunu söylediler“ diyen işçilere alacakları ödedikten sonra 2. taşeron firma gelince ilk önce işten atılan işçilerin işe alınacağı sözü de verildi.

ENERJİ BAKANI MÜSTEŞARI ZAFER BENLİ: “RABBİM O ÇADIRI KURDURMAK NASİP ETMESİN”

“Biz direnişle devletimize milletimize zarar vermiyoruz. Asıl sermaye odakları bize zarar veriyor. Biz demokratik yollarla hakkımızı arıyoruz. Kamuya ait bir araziye çadır kurduk. Emeğimizi gasp edenlere karşı sesimizi duyurmaya çalışıyoruz.”  diyen işçilere Zafer Benli’nin cevabı “Rabbim o çadırı kurdurmak nasip etmesin” oldu.

BARTIN’A DÖNÜNCE AKP İL YÖNETİMİNDEN “GELİN BİZE TEŞEKKÜR EDİN” TALEBİ

Ankara’dan dönünce Bartın AKP bize bir teklifte bulundu. Madem çözüme kavuştunuz bize teşekkür edin dediler. Biz de size tatlı ikram edelim dediler. İşçi arkadaşlarla gittik biz de. Yanlış yaptık ama sonradan fark ettik. Hep umut bekledik.

“DEVLET YALAN SÖYLEMEZ” DEDİK

Cuma günü akşam 5’e kadar banka ATM’leri önünde bekleyen işçiler:

Biz devlet yalan söylemez dedik. Borçlarımız var, ödemediğimiz kiralar birikti. Cuma günü umutluyduk. Ama gördük ki herhangi bir para akışı olmadı. Yıkıldık adeta, hayallerimiz suya düştü.

“SORUNUMUZ ÇÖZÜLMEZSE DEVLET BİR DAHA YANIMIZA GELMESİN”

“Biz 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanımızın bir sözüyle tankların önüne yattık. Devlet nasıl yalan söyler? Bizim bu sorunlarımız çözülmezse devlet bir daha da yanımıza gelmesin.” diyen işçilere bu kez de Hema avukatı 25 Nisan tarihinde çözüm sözü verdi. İşçiler bu söze karşı temkinli. Pazartesi-Salı günü yeni taşeron firmanın geleceği söyleniyor. Henüz bir hareketlilik yok. Zaten Denfa üzerinden işçi alımı devam ediyor. 26 Nisan itibarıyla direniş hazırlığına başlayan işçiler  bu kez yalanlara karınları tok olduğunu vurguladılar. Bu kez çok daha şiddetli bir direniş yapacaklarını ifade eden işçiler bazı arkadaşlarının işveren tarafından kandırıldığını da anlattı. “Kameralar önünde direniş çadırında olmayın diyerek bazı işçi arkadaşlarımızı kandırdılar. Onlar da korkudan gelemediler. Ama onlar da kandırıldığını anladılar. Şimdi hep beraber direniş gösterme kararı aldık.” diyor işçiler.

ÖLÜMÜNE ÇALIŞANLAR ÖLÜMÜNE DİRENİRLER

İşçilerin son sözleri ise şöyle:

Bize verilen sözler tutulmadı. Biz burada ölümüne yola çıktık. Ölüme varız ekmeğimizi geri almak için. Gerekirse çoluk çocuğumuzu okula göndermeyip direniş çadırına getireceğiz. Birkaç arkadaşımız kendini yakma kararı aldı biz vazgeçirdik. 26 Nisan’dan itibaren ölümüne direneceğiz.

Share.

Comments are closed.