gününde

Düzce Cam’da sendika ve işçi düşmanlığı devam ediyor!

0

Düzce Cam San. ve Tic. A.Ş.’de çalışan ve Kristal İş Sendikası’na üye olan işçiler 26 Temmuz’dan beri fabrika önünde direnmeye devam ediyor. Düzce Cam işverenin sahibi olduğu diğer bir firma olan Birlik Cam’ın bugün hukuksuzca kapatılması üzerine Birlik Cam’da çalışan 17 işçi de işten atıldı. Atılan işçiler Düzce Cam önünde 45 gündür devam eden direnişe katıldı. 

Düzce Cam Fabrikası’nın alt firması olan ve Kristal İş Sendikası’nın örgütlenme faaliyeti içinde olduğu Birlik Cam bugün hukuksuzca kapatıldı. Fabrikanın kapatılması üzerine işten atılan 16 işçi Düzce Cam direnişine katıldı. Konu ile ilgili Kristal İş Bölge Temsilcisi Kayhan Akpınar şunları söyledi:

Bizler Düzce Cam Fabrikası’nda örgütlenmeyi bitirirken, aynı işverenin Okan Cam adı altında olan firmasında da örgütlenmiştik. Okan Cam Fabrikası’nda 3.5 yıl süren hukuk mücadelesinden sonra yetkiyi aldık. Sonrasında ise işveren Okan Cam Fabrikası hukuka uygun olmadan işveren tarafından kapatıldı ve Birlik Cam adı altında yeni bir fabrika olarak üretime devam etti. Akabinde Birlik Cam’da da örgütlenme çalışmamıza devam ettik ve yetki yeter sayısına ulaştık. Bakanlık tarafından yetki onayımız gelmesi üzerine işveren tekrar itiraz etti ancak mahkeme itirazı reddetti ve işverene Yargıtay yolunu kapattı. Düzce Cam işvereni hukuksuzca davranmaya devam ederek 09.09.2019 tarihinde Birlik Cam Fabrikası’nı kapattı ve 17 işçi kardeşimiz işten çıkartıldı. Birlik Cam’da 23 işçi çalışmasına rağmen 6 işçi işveren ile birlikte hareket ettiği için işten çıkartılmadı. Atılan işçi arkadaşlarımız ise direnişimize katıldı. Patronun her türlü saldırısına karşı direnişimiz sürecek.

Share.

Comments are closed.