Ana Sayfa Güncel Türkiye'nin dört bir yanında sayacılar grevde

Türkiye’nin dört bir yanında sayacılar grevde

İstanbul’da İkitelli, Esenyurt, Beylikdüzü, Merter başta olmak üzere toplam 16 bölgede büyük ayakkabı markalarına fason üretim yapan saya ustaları ve çalışanları (ayakkabıların tabanı dışında üstü kısmını ve astarını yapanlar) önceki gün haklarını alamadıklarını iddia ederek iş bırakma eylemi yapmaya başladı.

Deri ayakkabılarda çift başına 7 lira, spor ayakkabılarda 5-6 lira, imitasyon derilerde 3-4 lira kazandıklarını ifade eden çalışanlar, aldıkları ücretin en az yüzde 30-40 artmasını beklediklerini, bu yüzden 1 haftalık eylem kararı aldıklarını söyledi. Makinelerini 1 hafta çalıştırmayacak olan sayacılar taleplerinde ısrarcı.

Dün iş bırakma eyleminin ikinci gününde binlerce sayacı Merter’de toplanarak bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Suriyeli işçilerin de katıldığı eyleme; işçilerin haklarını alamadıkları takdirde önümüzdeki hafta da devam edecekleri bildirildi.

DİRENİŞ BÜYÜYOR

Düşük ücret, uzun çalışma saatleri, güvencesiz ve sağlıksız çalışma koşullarına karşı iş bırakan sayacıların eylemleri Adana’da başladı. Hemen ardından eylemler Konya ve İstanbul’a sıçradı. Giderek büyüyen kıvılcımla Adana’daki Türkiyeli ve Suriyeli sayacılar 1 haftada haklarını kazandılar. Konya da anlaşmaya varmak üzere. Ve ardından önceki gün Gaziantep, bugün İzmir greve başladı. Türkiye’nin her yerinde direniş büyüyor.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler