Ana Sayfa Güncel Neşe Plastik grevi sürerken - Deniz Gül

Neşe Plastik grevi sürerken – Deniz Gül

Neşe Plastik; TOSB Çayırova/Gebze’de 20.000 m² üretim tesisine sahip bir şirkettir. Şirket birçok ülkeye PVC üretimi yaparak sektöründe öncü olmakla övünmektedir. Fabrikada toplam 215 işçinin SGK girişi bulunmaktadır. Gelin şirketin 215 işçinin sendikalı çalışma hakkına çöken Neşe Plastik’in sitesine girdiğimizde ‘’Sosyal ilkelerimiz’’ başlığı altında aşağıda da belirttikleri maddeleri günümüze gelindiğinde nasıl uygulamadıklarına bakalım. Bu ilkelerin şirketin sadece gösteriş amacıyla sitesinde belirttiği PR’dan başka bir şey olmadığını; işçilerin defalarca grev yapmasıyla da görüyoruz.

Örgütlenme özgürlüğü ve toplu sözleşme hakları, adil ücret, işçi sağlığı ve iş güvenliği, genç işçiler için özel koruma, etik iş davranışı, ayrımcılık yapılmaması, insana yakışır çalışma saatleri, kişisel verilerin güvenliği, güvencesiz çalışmayı önleme ve daha nicesi. Kâr için her türlü yalan dolanı yapmakta ve söylemekte bir beis görmeyen patron işçiyi oyalamak için sahte neşe dağıtmakta ustalaşmıştır.

Gelelim grev sürecine… 20 yıldır TİS yetkisi almış Petrol İş Sendikası’nın olduğu fabrikada en son 2020 yılında toplu iş sözleşmesi imzalanmış. Ancak iki yıldır ülkede ve dünyada yaşanan birçok değişiklik önceden asgari ücretle zor olan geçim derdini günümüzde artık imkansız hale getiriyor. Pandemiyle birlikte patronların cebi dolup kazançları ikiye katlanırken, işçilerin maaşlarında herhangi bir değişiklik yapılmıyor. Tüm bunlar işçilerin hakettikleri ücreti talep ettikleri bir sürece, işverenle sendikanın yeni bir sözleşme için masaya oturmalarına sebep oluyor.

Ancak toplu sözleşme için görüşmelerinin 12 Ocak 2022’de başlamasının üzerinden aylar geçmesine rağmen herhangi bir sonuç alınamıyor. Sendikaya üye yaklaşık 145 kişinin bulunduğu fabrikada özellikle ücret konusunda bir anlaşmaya varılamamasıyla işçiler 18 Mayıs Çarşamba günü greve çıkıyorlar. İşçiler hakları için bundan neredeyse bir ay önce üretimi durdurdular.

Neşe Plastik Baştemsilcisinin ifadelerine göre:

”Artan hayat pahalılığı sonucunda işçiler talep ettikleri zam oranını alamadılar. İstedikleri zam oranı Enflasyon oranı+1000 lira olmasına karşın işveren %37 zam+600 lira teklif etti. Ancak işverenin verdiği rakam enflasyonun altında kaldığı için işçilerin itirazıyla en son Enflasyon+950 lira verebileceğini söyleyen işveren, dört haneli bir zam oranı yapamayacağı gibi bir sebep sunarak 50 Lira için işçilerin istedikleri maaş zammını yapmadı.”

Sitesinde de üstüne basa basa vurguladığı; ”Neşe Plastik geniş satış ağı ve dağıtım kanalları ile ürünlerini yurtiçinde ve yurtdışında kullanıcılara ulaştırmakta; üretiminin büyük bir bölümünü Kanada’dan Hindistan’a kadar uzanan bir coğrafyada 60 ülkeye ihraç etmektedir.’’ ifadesinde de geçtiği gibi özellikle ihracatlarıyla bilinen şirket; geçim sıkıntısı yaşayan çalışanlarına hakettikleri zammı yapmamakta hala direniyor. Bugün gelinen noktada asgari ücretle yaşamanın mümkün olmadığına gözlerini kapatıyor. Talep edilen zamla kendi söyledikleri zam arasındaki 50 TL farkı işçilere layık görmedikleri yetmiyormuş gibi bir de arsızca ”50 TL için bu kadar şeye gerek var mıydı” demekten de geri durmuyorlar. İşçiye 1.000 TL zammı çok gören şirket; gün geçtikçe daha da büyümesiyle övünürken bu zincirdeki en önemli halka olan işçileri umursamıyor.

20 yıllık sendikal örgütlülüğün önünü kesebilen patrona işçiler en iyi cevabı grevle verdiler. Grev iradesinde ısrarcı olan işçiler sendikaları da, işyerlerini de, ülkeyi de değiştirebilir; yönetebilirler. İşçilerin bu kararlı duruşu sendikanın da aklını başına getirmeye başladığını da görüyoruz.Bugün grevlerinin 29.günü ve işçiler kararlılıkla direnmeye devam ediyorlar. Patronların giderek zenginleştiği, işçilerin giderek fakirleştiği bu düzende işçilerin haklı mücadelelerinde yanlarındayız.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler