Ana Sayfa Güncel Ece Seramik işçisi: 'Çocuklarımız eşit ve özgür yaşasın, istiyoruz'

Ece Seramik işçisi: ‘Çocuklarımız eşit ve özgür yaşasın, istiyoruz’

Ece Seramik işçisi anayasal hakkı olan sendikayı ve ücretlerine biraz da olsa iyileştirme istiyor. İşçiler iş güvenliği ve iş sağlığı önlemlerinin gözetildiği koşullarda çalışmak istiyorlar.
Sendika üyesi işçi arkadaşlar dışarıda grev çadırında bekliyor, sonuna kadar direnmeyi biliyorlar ve direniyorlar. Anayasal hakkı olan sendikayı fabrikaya getirmek için mücadele ediyorlar.

Patron her zamanki gibi sendikayı istemiyor ve uzlaşma yoluna gitmiyor, işçinin hakkı olan sendikayı dikkate almayarak hak gaspına devam ediyor. İnceleme yapılması için fabrikaya müfettişler gönderdik ve cevaplarını bekliyoruz. Ama maalesef özellikle işçi adına yürütülen bu süreçlerde kamuda işler çok yavaş ilerliyor.

Bizler Petrol-İş Sendikası Düzce şubesi olarak müzakereci olmayı tercih ediyoruz ama müzakere ile olmazsa mücadele etmeyi en iyi bilen sendikalardan bir tanesine üyeyiz. Arkadaşların tek derdi fabrikaya sendika girmesi ve sendikal hak ve özgürlüklerimizin gözetildiği çalışma koşulları. Ama işveren işçinin hakkı olan sendikayı istemiyor nedeni ise çalışan arkadaşları köle gibi çalıştırmak.

Sendikalar fabrikaya ortak olmaya gelmiyorlar, kötü çalışma koşullarını ve ekonomik sıkıntıları ortadan kaldıracak toplu sözleşme hakkını kullanmak, sözleşme yapmak istiyorlar. Sadece işverenin iki dudağından çıkacak kelimelere boyun eğmek istemiyoruz. Üreten biziz ve ürettiğimizi satın alan yine biziz. Üretirken zam maalesef yok ama alırken her zamanki gibi “zam geldi” diyorlar. O yüzden biz de kazanalım işveren de kazansın, diyoruz. Tek başına patronlar kazanıp lüks içerisinde yaşamasınlar, çocuklarımız da özgür ve eşit bir şekilde yaşasın, istiyoruz.

Sendikal hak ve özgürlüklerin önündeki patron dostu engellerin parçalanması için İşçi Forumu’na tüm işçileri ve sınıf dostlarını bekliyoruz.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler