Ana Sayfa Güncel Danfoss'ta toplu işten çıkarmaya karşı tek yol birlik ve mücadele

Danfoss’ta toplu işten çıkarmaya karşı tek yol birlik ve mücadeleTekirdağ Çerkezköy’de bulunan, otomotiv, inşaat ve tarım sektörlerine hortum üreten Danfoss Polimer Kauçuk (eski adıyla Eaton) fabrikasında küçülme bahanesiyle Ekim ayı ortasına kadar 400 ile 800 arası işçi çıkarılacağı bildirildi.

3 bine yakın işçinin çalıştığı fabrikada Petrol-İş İstanbul 1 No’lu şubesi örgütlü. Ancak işçiler yıllardır aynı şekilde işçi çıkaran ve bir süre sonra işten çıkarılanların yerine İş-Kur teşviki ile sözleşmeli yeni işçi alan fabrikada sendikanın hiçbir şey yapmadığını, aksine patronla birlikte işten çıkarılacak işçileri belirlediğini ifade ediyor. Firma 2019 Kasım’ında yine “küçülme”ye gitmiş ve 300 işçiyi işten çıkarmıştı. Elbette işten çıkarılan işçiler arasında o dönem işyeri temsilcilik seçimlerinde aday olan, şube yönetimine muhalif öncü işçiler liste başı yazılmış, genel merkez de bu duruma sessiz kalmıştı. Bunun üzerine işçiler direniş kararı alarak, fabrika önünde ve sendika genel merkezi önünde eylemler yaparak bu durumu protesto etmiş şube yönetiminin patron işbirlikçi tavrını teşhir etmişti.

Bugün de 3 yıl önce yaşananların aynısı yaşanıyor, pandemi boyunca üretimi sürdüren, ihracat rekorları kıran firma “küçülme” bahanesi ile yüzlerce işçiyi işten çıkaracak. Alım gücünün her geçen gün daha da azaldığı bu dönemde, işçiler faturalarını dahi ödeyemez durumdayken yaklaşan kış aylarına doğru yüzlerce işçiyi çıkarmakta olan Danfoss, daha az işçiyle daha fazla üretim ve daha fazla kârın hesaplarını yapmakla meşgul.

Danfoss işçilerinin önümüzdeki zorlu dönemde işinden ve ekmeğinden etmek isteyenlere karşı yapması gereken bellidir, ancak ve ancak işçilerin birliği ve mücadelesi bunu engelleyebilir.

Danfoss işçisi yalnız değildir!

Umut-Sen Trakya

İlgili İçerikler

Son Eklenenler