Ana Sayfa Ekoloji Zenit Madencilik Eğrigöz’de hukuksuzca ağaçları damgalıyor

Zenit Madencilik Eğrigöz’de hukuksuzca ağaçları damgalıyor

Kütahya’nın Simav ile Tavşanlı ilçesi arasında kalan Dağardı, Kavaklı, Örencik, Evciler köylerini içine alan Eğrigöz dağında Zenit Madencilik tarafından yapılması planlanan “Kütahya-Tavşanlı Altın-Gümüş Madeni Projesi” köylülerin direnişi ile gündeme gelmişti. Köylülerin direnişi, sermayenin saldırıları sürüyor.

28 Şubat’ta yapılan bilirkişi keşfi raporu neticesinde madenin kamu yararına olduğu karara çıktı. Köylüler karara itiraz ederken, acele kamulaştırma iptal davası da sürüyor.

Hukuki süreç henüz sonuçlanmamış olmasına rağmen, Zenit Madencilik tarlalarını satmayan köylülerin ağaçlarını damgalamaya başladı. Yüzlerce yaşındaki meşeler tarla sahiplerinden izinsiz damgalanarak bayramdan sonra kesime hazırlanıyor. İletişim kurduğumuz köylüler Zenit Madenciliğe engel olmak için seslerinin duyulmasını talep ettiklerini iletti.

NE OLMUŞTU?

Daha önce arazileri satın alma konusunda köylüleri ikna edemeyen Zenit, 2021 yılı başında yeni bir ortaklığa gitti. Hisselerinin %53’ü Özaltın Holding’e bağlı Özaltın İnşaat tarafından satın alındı. Kalan %47 hisse de Proccea ve Ariana şirketlerinde. Özaltın Holding, HES, köprü, otoyol gibi projeler yanında tarım ve turizm alanlarında da faaliyet yürütüyor. Ayrıca, Cengiz İnşaat ile ortak projeleri var. Devlet doğa talanının maliyetsizliği buna karşın dev kar marjları sebebiyle herhangi bir ideolojik perdeye ihtiyaç duymaksızın doğrudan sermayeden taraf olduğunu ilan etti. 8 Ekim 2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ ÇED dosyasını onayladı ve 28 Ekim 2021’de Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile arazilerin acele kamulaştırılma kararı çıktı.

Örencik köylüleri aralarında topladığı parayla ÇED raporuna itiraz etti ve acele kamulaştırmaya karşı iptal davası açtılar. 28 Şubat 2022 tarihinde gerçekleşen bilirkişi keşfinde de projeyi istemediklerini net bir şekilde ifade ettiler. Yoğun yağış altında köy meydanında toplandılar, bilirkişi heyetinin gittiği her yere gittiler, pankartlarıyla, sözleriyle, açıklamalarını gerçekleştirdiler.

 

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler