Ana Sayfa Güncel Kangal Termik Santrali işçileri direniş ateşini yaktı

Kangal Termik Santrali işçileri direniş ateşini yaktı

Sivas’ta bulunan Kangal Termik Santrali’nde işçiler bu akşam iş bıraktı. İşverenin sefalet zammı dayatmasına karşın işçiler iş bırakırken 12-8 gece vardiyasının da katılmasıyla iki vardiya direnişe geçti. Santralin hem içinde hem dışında direniş sürüyor.

Kangal Termik Santrali’nde bir önceki dönem Tes-İş Sendikası ile patron arasında imzalanan toplu sözleşmeyle işçiler şu anda asgari ücretle çalışıyor. Asgari ücrete yapılan zammın ardından patron ilk olarak işçilere yüzde yirmi zam teklif etti. Anlaşma sağlanamayınca patron ikinci görüşmede bu kez işçilere yılbaşında yüzde 44 zam yapma teklifinde bulundu. Enflasyon artışıyla beraber yılbaşında yine asgari ücret civarında bir ücrete denk düşen bu teklif karşısında işçiler artık yeter diyerek gündüz yaptıkları basın açıklamasının ardından bu akşam iş bıraktı.

Aralarında DİSK/Enerji-Sen üyelerinin de bulunduğu Kangal Termik Santral işçileri patronun bu sefalet dayatmalarına karşı yüzde 50 zam talep ediyor. Şu an gece vardiyasıyla beraber yaklaşık 300 işçi direnişte.

Açlığa, yoksulluğa mahkumiyeti kabul etmeyen enerji işçilerinin yanındayız!

İlgili İçerikler

Son Eklenenler