Ana Sayfa Derleme Asgari ücret ne kadar artacak, nasıl artacak? - Aziz Çelik

Asgari ücret ne kadar artacak, nasıl artacak? – Aziz Çelik

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022’nin ikinci altı ayında asgari ücrete yapılacak ek zammı görüşmek üzere bugün saat 14:00’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda toplanacak. Konuyla ilgili Prof. Dr. Aziz Çelik’in Twitter hesabında yaptığı değerlendirmeyi sizinle paylaşıyoruz.

Asgari ücret ne kadar artacak, nasıl artacak?
Asgari ücretle ilgili açıklamalar ne anlama geliyor?
Kademeli asgari ücret mi geliyor?
Memur ve emekliler için enflasyon farkı dışında bir gerçek artış gündemde mi?
Ayrıntılar zincirde👇 

KOMİSYON NİHAYET TOPLANIYOR
Dünkü hükümet toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Asgari Ücret Tespit Komisyonunun toplanması için Çalışma Bakanına talimat verdiğini açıkladı. Her şeyden önce asgari ücret için tek yetkili olan Komisyon’un toplantısı oldukça gecikti. 

KOMİSYON TOPLANTISI GECİKTİ
Komisyon enflasyonun fırladığı yılın ilk aylarında toplanmalı asgari ücreti yeniden belirlemeliydi. Komisyonun toplantıya çağrılması geç kalınmış bir karardır. Asgari ücretli yılbaşından bu yana geçen beş ayda 5 bin TL kayba uğradı. 

KOMİSYON ŞEKLEN TOPLANACAK
Komisyon toplantısı alelacele ve biçimsel bir toplantı olacak ve 1-2 gün içinde sonuçlandırılacak. Oysa Komisyon toplantılarına daha geniş bir zaman ayrılsaydı konu kamuoyunda tartışılmış olurdu. Asgari ücretin fiilen saptandığını tahmin ediyorum. 

ASGARİ ÜCRETE SADECE ENFLASYON FARKI VERİLEBİLİR
Asgari ücret artışında sık sık enflasyona gönderme yapılıyor. Bu durumda ocakta yapılan yüzde 50,5 zam ile mevcut enflasyon oranı arasındaki fark kadar bir artış gündeme gelebilir. 

GIDA ENFLASYONU ESAS ALINMALI
Enflasyon farkıyla %20-25 bandında bir artış gündeme gelebilir. Bunun enflasyon karşısında yeterli bir artış olmayacağı açık. Resmi ve ortalama enflasyona hapsedilmiş böylesi bir artış anlamlı olmaz. Dar gelirlinin gıda enflasyonu esas alınmalı. 

ASGARİ ÜCRET ÜÇ AY SONRA TEKRAR ARTMALI
Hızla artan enflasyon nedeniyle Temmuz’da yapılacak sınırlı bir asgari ücret artışının kısa sürede eriyeceği sır değil. Bu nedenle asgari ücret üç ay sonra tekrar attırılmalıdır. Bu şimdiden ilan edilmelidir. 

KADEMELİ ASGARİ ÜCRET OLMAZ
Cumhurbaşkanı konuşmasında “Asgari ücret artışı yapılırken bakanlığımız özellikle belli sayıya kadar personel çalıştıran işverenleri gözetecek bir yöntem de geliştirecektir” dedi. Bu ne anlama geliyor? 

İŞLETME BÜYÜKLÜĞÜNE GÖRE ASGARİ ÜCRET OLMAZ
Belli sayıda işçi çalıştıran işyerleri için farklı bir asgari ücret mi uygulanacak? Böyle olursa bu ayrımcılık olur. Asgari ücret işletme büyüklüğüne göre değil işçinin ihtiyacına göre belirlenir. 

MEMUR VE EMEKLİYE GERÇEK ZAM VAR MI?
Açıklama şöyle: “Kamu çalışanlarına ve emeklilerimize enflasyon farklarını zaten vereceğiz. Amacımız enflasyon oranı kaç olursa olsun hiçbir çalışanımızın ve emeklimizin hayat pahalılığının altında ezilmesine müsaade etmemektir.” 

ENFLASYON FARKI ZAM DEĞİL
Temmuz ayında enflasyon farkı zaten yasal zorunluluk. Yüzde 40 civarında enflasyon farkı bir tercih, lütuf veya zam değil yasal zorunluluktur. Enflasyon farkı dört nala giden enflasyonun ardından gecikmiş ve eksik bir telafi olacak. Bu bir zam değil. 

SADECE ENFLASYON FARKI MI?
Temmuz’da memura ve emekliye enflasyon farkı dışında gerçek bir zam olacak mı? Emekli aylıklarında ciddi bir iyileştirme olacak mı? Bunlar belirsiz. Emekli aylıklarının alt sınırı asgari ücrete eşitlenecek mi? Bunun cevabı belli! Hayır! 

SADECE “DOKUNUŞ” MU OLACAK?
Türkiye 21. yüzyılın en büyük pahalılığını yaşarken asgari ücrette, memur maaşlarında ve emekli aylıklarında gerçek bir atış ve iyileştirme ufukta görünmüyor. Bir dokunuşla ve enflasyon farkıyla yetinilecek sanki. 

TÜRK-İŞ MEMUR-SEN SADECE FISILDIYOR!
Öte yandan gerek asgari ücret ve gerekse memur maaşları ve emekli aylıkları konusunda yasal muhatap olan Türk-İş ve Memur-Sen’in ise gerçek bir artışı yüksek sesle seslendirmek yerine fısıldamayı tercih ettikleri anlaşılıyor. 

TÜİK NE YAPACAK?
4 Temmuz’da TÜFE açıklanacak. TÜİK’in açıklayacağı resmi enflasyon oranı milyonlarca çalışan ve emeklinin kederini belirleyecek. Asıl kırılması gereken cendere budur. Resmi ve tartışmalı enflasyona hapsedilmiş ücret politikası terkedilmelidir. 

Kaynak: https://twitter.com/EmeginHalleri/status/1541687911665438721

İlgili İçerikler

Son Eklenenler