spot_img
spot_img
Ana SayfaGüncelSibaş Direnişçileri işe iade davasını kazandı

Sibaş Direnişçileri işe iade davasını kazandı

Aydın Söke’de bulunan SİBAŞ Gıda Fabrikası’nda sendikalı oldukları için işten atılan işçilerin 51’i hakkında işe iade ve tazminat ödenmesine karar verilirken, iş durdurdukları gerekçesiyle işten çıkartılan 22 işçinin davası 17 Eylül tarihine ertelendi.

Sibaş Gıda Fabrikası’nda Tek Gıda İş Sendikası’ na üye olan işçiler belirli aralıklarla işten atıldı. İşten atmaların ardından fabrika önünde başlayan direnişin 190. gününde Söke Adliyesi’nde davanın sekizinci celsesi görüldü. Bugün görülen davada 51 işçinin işe iadesine ve tazminatlarının ödenmesine karar verilirken, sonradan işten çıkartılan 22 işçinin davası ise 17 Eylül’e ertelendi.

Sibaş direnişçilerinden Halime Ulutaş mahkeme kararını şu şekilde değerlendirdi:

Bugün direnişimiz 190. günü ve işe iade davamızı kazandık. İşe iade davasını kazanmamız, işe döneceğimiz anlamına gelmiyor. Öncelikle iki haftalık bir itiraz süreci var sonrasında da biz bu karar uygulanana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Umarım direnişe gerek kalmadan, 80 arkadaşımızla birlikte işimize başlarız. Buradan bütün direnenlere; Cargill, Tüvtürk, Aydın, Tüpraş, Aliağa’ya selam gönderiyorum. Onlarında bizimle aynı duyguyu yaşamalarını umut ediyorum. Kazanacaklarına eminim ama en kısa zamanda gerçekleşir umarım.

Sibaş direnişçilerinden Meral Yıldız ise mahkeme kararını direnişin bir meyvesi olarak değerlendirirken “Biz bu direnişi işe iade kararının uygulanması için başlattık ve uygulanana kadar devam ettireceğiz. Gerekirse 190 gün daha direnip işimizi alana kadar mücadele edeceğiz. Zafer hepimizin zaferi.” dedi.

spot_img
İlgili İçerikler

Son Eklenenler