Ana Sayfa Güncel İşçisini ekmeksiz bırakan Cargill’den ekmek oyunu!

İşçisini ekmeksiz bırakan Cargill’den ekmek oyunu!

Tek Gıda-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan 14 işçinin direnişi 6 ayı geride bırakmışken, Cargill patronları yüzleri kızarmadan, duyar kasan bir “projeye” imza attıklarını duyurdu.

Tuna Gazetesinde yer alan habere göre Cargill, her yıl 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde gıda yoksulluğu, gıda güvenliği ve herkesin iyi beslenme ihtiyacının karşılanması için küresel ölçekte etkinlikler düzenliyormuş. Türkiye’de ise Cargill, 16-19 Ekim tarihleri arasında faaliyet gösterdiği bölgelerde her bir çalışanı adına askıya 4 ekmek bırakacakmış. Proje sonunda yaklaşık 3 bin ekmeğin ihtiyaç sahiplerine dağıtılması bekleniyormuş. Dünyayı beslemek, gezegeni korumak ve toplumların refah seviyesini ileriye taşımak için çalışan Cargill, 2030 yılına kadar gıda yoksulluğunu sonlandırmak ve iyi beslenme koşullarını herkes için iyileştirmek hedefine katkıda bulunmaya devam ediyormuş.

Şimdiye kadar Cargill patronlarının yalanlarını okudunuz. Şimdi sıra Cargill direnişinin hakikatinde…

Herkesin iyi beslenmesini dert edinmiş olan Cargill, çocukları iyi beslensin diye düşük ücretlerle, güvencesiz şekilde çalışmayı reddedip sendikaya üye olan 14 işçiyi işten çıkardı. Anlıyoruz ki iyi beslenmesi gerekenler Cargill’i, Cargill yapan işçiler değil, duyar kasan projeleri ile sermayesine sermaye katan patronlar!

16-19 Ekim tarihleri arasında her bir çalışanı adına askıya 4 ekmek bırakacak olan gönlü zengin Cargill patronlarına bir hatırlatmada bulunalım. Bu çalışanlar arasında sendika üyesi olan işçiler var. Sendikalı işçiler kendi ekmek mücadelelerini verdikleri için, sizin şirin ekmek oyununuzu boşa düşüreceklerdir. 600 işçi için 2400 ekmek hesabını tekrar gözden geçir deriz, boşa maliyet!

Dünyayı beslemek, gezegeni korumak ve toplumların refah seviyesini ileriye taşımak için çalışan Cargill patronları komik oluyorsunuz. Bizler biliyoruz ki, şirketler milyonlarca insanın gıda yoksulluğunu sonlandırmak için kurulmaz; az sayıda sermayedarın semirmesi için kurulur. 6 aydır Orhangazi fabrikanın önünde sizin riyakarlığınızı yüzünüze vuran işçilerin yanına gidip bir söyleyin bakalım biz dünyayı beslemek için çalışıyoruz diye!

Son söz; ekmeğini, kaderini kendi ellerine almış Cargill işçileri kazanacak. Cargill patronları siz de ekmek oyunu oynamayı bırakıp seve seve sendikayı tanıyacak, işçileri işe geri alacaksınız!

İlgili İçerikler

Son Eklenenler