spot_img
spot_img
Ana SayfaGüncelÖzel Haber | "Arşiv ve güvenlik soruşturması sonuçları taşeron işçilere uygulanamaz, hukuksuzdur"...

Özel Haber | “Arşiv ve güvenlik soruşturması sonuçları taşeron işçilere uygulanamaz, hukuksuzdur” kararı

Arşiv taraması ve güvenlik soruşturması gerekçe gösterilerek işten atılan tüm taşeron işçiler için çok kritik bir karar Bursa 3. İdare Mahkemesi’nden geldi. Arşiv ve güvenlik araştırmasının özel personelle ilgili olduğu (örneğin devletin güvenliği için çalışan istihbarat elemanı vb.) dolayısıyla taşeron işçilere uygulanamayacağı görüşü kimi avukatlardan tarafından dile getirilmişti. 3. İdare Mahkemesi’nden gelen karar da söz konusu görüşü destekler nitelikte. Babasının sicil kaydı sebebiyle işten atılan bir taşeron işçi için yürütmeyi durdurma kararı veren Mahkeme, arşiv araştırmasının bu şekilde kullanılamayacağı kararını verdi.

Bursa 3. İdare Mahkemesi’nin güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması gerekçe gösterilerek işten atılan taşeron işçi verdiği yürütmeyi durdurma kararı tüm taşeron işçiler için emsal niteliği taşıyor. Kararda özel personel harici çalışanlar için güvenlik soruşturmasının işe almama gerekçesi olamayacağı ifade ediliyor. Söz konusu karar ile ilgili görüşünü aldığımız ÇHD Yöneticisi Avukat Mürsel Ünder’in açıklaması şu şekilde:

 Biz daha önce de güvenlik soruşturması ile işçilerin işine son verilmesinin hukuksuz olduğunu söylüyorduk. İdari Mahkemesi de bu grüşümüzü onayladı. Güvenlik soruşturması ve arşiv taramasını bir tasfiye aracı olarak kullanmak istiyor kamu idareleri. Bu şekilde kullanılmasının da önüne bir bariyer koymuştu oldu mahkeme. Tüm güvenlik araştırması ve arşiv taramaları hukuksuzdur. Tüm mahkeme kararlarının da bu yönde olacağından şüphemiz yok.

KARARIN İÇİNDEKİ KRİTİK BÖLÜM:

 

 

 

spot_img
İlgili İçerikler

Son Eklenenler