Yüksel Endüstri Fabrikasında işçilerin dayanışması, sendikal mücadeleleri kazandı

0

Kandıra’da Yüksel Endüstri Fabrikası’nda sendikaya üye oldukları için işten çıkarılan tüm işçiler işe iade ve sendikal tazminat hakkı kazandı.

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde Yüksel Endüstri Fabrikası’nda geçtiğimiz yıl Ekim ayında Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye bir işçi işten çıkarılınca diğer işçiler de eyleme başlamıştı. İşçiler yaklaşık 15 gün üretimi durdurmuştu. Sonrasında ise işveren sendika üyesi 64 işçiyi işten çıkarmıştı. Yapılan eylemler sırasında sendika yöneticileri ve işçiler gözaltına alınmıştı. Diğer yandan atılan işçilerle ilgili hukuksal mücadele de başlatılmıştı.

Yüksel Endüstri Fabrikası’nda sürecin iç yüzüne ilişkin yayınladığımız yazıdan bir paragrafla metal işçilerinin mücadelelerini hatırlatalım:

Yukarıda anlattığımız işçi düşmanlığının son örneğini Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde Yüksel Endüstri fabrikasında çalışan işçilerin Birleşik Metal sendikasında örgütlenmesi sırasında gördük. Patron ilk olarak bir işçiyi işten attı. Bunu haksızlık olarak gören işçiler arkadaşlarının işe geri alınmasını sağlamak için üretimi durdurdu. Patron bu kez fabrikadaki tüm işçileri (67 kişi) işten attı. İşçiler direnişe başladı. Önce çevik kuvvet müdahalesi ve polis tehdidi başladı. İşçilere emniyet amirinin tehdit ve hakaretlerinin olduğu görüntüler sosyal medyada mevcuttu İlçenin kayyum olmayan AKP belediye başkanı ve kaymakam yanlarındaki emniyet güçleriyle birlikte işçilerin direniş çadırını kaldırmak için işveren adına seferber oldular ve çadırı kaldırdılar. Emniyet amirini, Belediye başkanını, kaymakamı ve patronu birleştiren ortak çıkar zeminini biz anlıyoruz. Kandıralı Manav işçiler yeni gördüler. Ancak bu gelişmeleri tüm işçilere hepsinin ayrı ayrı deneyimlemesine gerek kalmadan aktaracak mekanizmalara sahip değiliz. Ya da sol ve sendikalar aynı anda böyle bir gelişme yaşanınca “olayı” tek gündeme dönüştürerek bu yaşananın herkesçe görünür olmasını sağlayacak bir maharete sahip değiller. Ya da işçiler dünyasındaki bu gelişmelerin bir birine bağlanmasından bir kurtuluş yolu icat edilebileceğine eskisi gibi inanmıyorlar. Öyle konuşuyor olmalarına rağmen. Bunu aklımızın bir kenarına yazıp geçelim.

Hukuksal mücadelenin sonucu belli oldu. Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik atılan tüm işçilerin işe dönüş ve sendikal tazminat hakkı kazandığını duyurdu.

 

 

Share.

Comments are closed.