Ana Sayfa Güncel Trelleborg'da işçi zaferi - Şivan Kırmızıçiçek

Trelleborg’da işçi zaferi – Şivan Kırmızıçiçek

Petrol-İş Gebze Şubesi Başkan Yardımcısı Şivan Kırmızıçiçek 22.01.2020 itibariyle sonuçlanan Trelleborg Grevi’ni değerlendirdi;

Trelleborg Grevi işçilerin zaferi ile sonuçlandı. Sınıf mücadelemiz sürüyor.
Petrol-iş Sendikası Gebze Şubesi öncülüğünde 01.07.2019 tarihinde başlayan toplu iş sözleşmesi müzakerelerinde anlaşma sağlanamamasından dolayı, 10.12.2019 tarihinde Grev iradesi ortaya konularak üretim durduruldu ve sokağa çıkıldı.

Yaşam koşullarının her geçen gün ağırlaştığı, ağır vergiler başta olmak üzere, bütün temel tüketim ürünlerine yapılan zamlar adeta emekçilerin belini bükmüşken işçiler nefes dahi alamayacak hale gelmiştir. Böylesi sömürü koşullarında işçilerin birliğini kurup direnmekten, mücadeleyi büyütmekten başka bir seçenek kalmıyor zaten. Trelleborg işçisi sendikası ile birlikte bunu yaptı ve kazandı. Trelleborg işçileri grevin son gününe kadar kararlılıklarını yitirmediler. Soğuğa, zorlu koşullara ve baskılara karşı direndiler, haklarını almak için 43 gün boyunca grev ateşini söndürmediler ve sonunda da kazandılar.

Ekonomik kazanımlarının yanı sıra, örgütsel ve sınıfsal bakış açılarında önemli deneyim ve pratikler kazandılar. Birlik, mücadele ve dayanışmanın önemini yaşayarak öğrendiler. Trelleborg Grevi sanayinin göbeğinde yüzlerce örgütsüz fabrikada çalışan sınıf kardeşlerine, ağır sömürü koşulları karşısında seçeneksiz olmadıklarını göstermeleri bakımından çok önemliydi. Trelleborg Grevi’nin sonuçları bakımından  MESS grup şözleşmesi süreci devam eden ve grev arifesine gelmiş metal işçileri için önemli derecede referans ve motivasyon içerdiği bilinmelidir. Bu bakımdan Trelleborg işçisinin kazanımı, sermaye sınıfının karşısında bütün işçilerin, yani işçi sınıfımızın kazanımı olmuştur. Trelleborg Grevinde olduğu gibi, şimdi metal işçisi sınıf kardeşlerimizle dayanışmayı büyüterek, her mevzide kazanmalı ve sınıf mücadelesini büyütmek gerekmektedir.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler