Nakliyat-İş: Çankaya Belediyesi Norm Altaş’ta 18 Aralık’ta greve başlıyoruz

0

DİSK Nakliyat-İş Sendikası, Çankaya Belediyesi’nin katı atık, çöp toplama ve nakliye hizmetini yapan 600 işçinin çalıştığı bir alt işveren olan Norm Altaş’ta 2015 yılından bu yana sürdürdüğü hukuki ve örgütsel mücadelenin sonunda, 1 Aralık 2017 tarihi itibariyle grev kararı aldı. Grev Kararı 4 Aralık Pazartesi Günü saat 12:30’da Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun katılacağı kitlesel bir basın açıklaması ile Norm Altaş işyerinde ilan edilecek ve karar 18 Aralık tarihinde uygulamaya başlanacak.

DİSK Nakliyat-İş Sendikası dün bir açıklama yayınlayarak, Çankaya Belediyesi taşeronu Norm Altaş’ta alınan yetki belgesini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hukuksuz bir şekilde “olumsuz yetki”olarak bildirmesi ve sonrasında devam eden mahkeme sürecinin ardından işyerinde toplu iş sözleşme prosedürünün sürdürüldüğünü fakat işverenin toplu iş sözleşmesi teklif tasarısı maddelerini görüşmek yerine her aşamada yetki belgesini tartışmaya devam ettiğini ifade etti.

TİS teklif tasarısının tamamı ile ilgili uyuşmazlık tutanağı tutulması ve arabulucu aşamasında da bir sonuç alınamaması sonucu Nakliyat-İş, 6356 sayılı yasaya göre 1 Aralık 2017 tarihi itibariyle grev kararı aldığını, Grev Kararının 18 Aralık tarihinde uygulanmaya başlanacağı kamuoyuna duyurdu.

Nakliyat-İş Sendikası Grev Kararını 4 Aralık Pazartesi Günü saat 12:30’da Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun katılacağı kitlesel bir basın açıklaması ile Norm Altaş işyerinde ilan edecek.

Sendika basın açıklamasına  çağrı metninde Norm Altaş’ta işçilerin yaşadıkları hak gaspının esas sorumlusunun Çankaya Belediye Başkanı olduğunu vurgulayarak, “Hak, hukuk, adaletten, taşerona kadro hakkından söz edenler Çankaya Belediyesi Taşeronu Norm Altaş’da işçilerin en temel yasal hakkı olan sendikal örgütlenmesine, sözleşme haklarına saygı göstermemektedirler. Yargıtay ve mahkeme kararlarına rağmen hileye başvurarak toplu iş sözleşme imzalamaktan kaçmaktadırlar. Çankaya Belediyesi/Norm Altaş’ta baskı-tehdit ve yeni işçi alımları ile grev kırıcılığı yapılmaktadır. Tüm bunlardan en başta Çankaya Belediye Başkanı üst işveren olarak sorumludur.” dedi.

 Çankaya Belediyesi/Norm Altaş İş Ortaklığı, Grev Kararı ilanı ve Kitlesel Basın Açıklamasının Yapılacağı:

Adres :İmrahor Mah. İmrahor Cad. No 51 Çankaya/Ankara

Tarih : 04.12.2017 Pazartesi

Saat   : 12:30

Share.

Comments are closed.