Kar hırsının bilançosu: Ekim ayında en az 177 iş cinayeti

0

İSİG Meclisi’nin hazırladığı rapora göre sadece Ekim ayında en az 177, bu yılın geçtiğimiz ilk on ayında ise 1640 işçi iş cinayetinde hayatını kaybetti.

İşçiler hali hazırda açlık sınırının bile altında ücretlerle çalıştırılırken bir yanda da patronların kar hırsı yüzünden iş cinayetlerinde hayatını kaybediyor. İSİG meclisinin hazırladığı rapora göre sadece Ekim ayında en az 177 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. 2018 yılının geçtiğimiz on ayında ise Ocak ayında en az 144, Şubat ayında en az 128, Mart ayında en az 130, Nisan ayında en az 189, Mayıs ayında en az 169, Haziran ayında en az 151 işçi, Temmuz ayında en az 201, Ağustos ayında en az 184, Eylül ayında en az 167 ve Ekim ayında en az 177 olmak üzere en az 1640 işçi iş cinayetlerine kurban gitti.

Raporda en çok iş cinayetinin gerçekleştiği iş kolları inşaat, tarım, taşımacılık, ticaret/büro, metal, enerji, madencilik ve belediye/genel işler olarak belirtiliyor. Resmen bir işçi mezarlığına dönüşen 3. havalimanı inşaatında yaşananlara bakarak da anlayabileceğimiz gibi yüzde 24 lük bir oranla inşaat sektörü iş cinayetlerinin çok yoğun yaşandığı bir sektör. Raporda belirtilen rakamlara göre ölen işçilerin sadece 3’ü (yüzde 1,69) sendikalıydı. Ancak birçok sendikanın ölen üyelerini sahiplenmemesi, işçilerin mücadelesini büyütmek yerine kendi çıkarları için koşturuyor olması bu alanda net bir veri sahibi olunmasını da zorlaştırıyor.

Raporda bir diğer dikkat çeken nokta ise kalp krizi nedeniyle olan ölümlerdeki artış. Bunun, kapitalizmin kendi iç dinamiklerinin kaçınılmaz bir sonucu olarak içine girdiği kriz ortamında patronların işçileri çok daha yoğun ve fazla çalıştırmalarından kaynaklandığını söylemek mümkün.

Share.

Comments are closed.