Ana Sayfa Güncel EYT SYDD federasyon olağanüstü genel kurula giderken - Şenol Kurt

EYT SYDD federasyon olağanüstü genel kurula giderken – Şenol Kurt

Son dönemlerin en kitlesel ve örgütlü mücadelesi olan EYT’nin olağanüstü genel kurulu ile nasıl mücadelesi daha kuvvetli, ayağı yere basan, ne istediğini bilen bir zemine taşınacak ve bugüne gelene kadar nelerin mücadelesi verildi kısa bir bilgilendirme yapmak gerekir. Bilindiği gibi EYT 1999 yılında dönemin hükümeti ile hem emeklilik yaşının altmışa yükseltilmesi ve dünyada bir ilk olarak yasanın geriye doğru işletilmesi ile işçilerin emekçilerin hak gaspına uğradığı bir mağduriyeti ifade eder, EYT SYDD ise bu mağduriyet sonucu kurulmuştur.

Bu süreç, o yıllarda ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum ve deprem felaketinin yaşanmasından dolayı gelişmiştir. İşçiler, bu yasa değişikliği ile neler kaybedeceğini anlayamayacak bir durumdayken, EYT bu anlamda ülkenin emekçisinin üzerine yüklenmiş ve doğrudan hak gaspları doğuran bir mağduriyetin adıdır. Bu süreç 2012 yılında yine mağdur olan işçilerin bir araya gelerek kurdukları platformlar ile ülke genelinde ses getiren bir oluşuma doğru yol almaya başlarken, 2015 yılında ilk dernekleşme hareketi ile resmi bir süreç başlamış olup işçi sınıfının gasp edilen haklarının geri alınması için bir ışık gibi yol aldı.

2018 yılındaki seçim atmosferi ile EYT, siyasilerin dillerinde yerini aldı ve artık EYT SYDD ile ses getiren, haklarını arayan kitleler önce salon toplantıları; ardından ülkenin dört bir yanında küçük toplantılar yaptıktan sonra 2018 yılında İstanbul Maltepe’de 2 milyon emekçinin katıldığı dev bir miting ile ülkenin ana gündemi olmayı başardı. Aslında bu süreci bu duruma getiren, işçinin geçim derdi ve yıllar geçtikçe eriyen maaşları, ayrıca yaş itibari ile 50’li yaşlara gelen işçilerin sağlık haklarına erişiminin, iş bulmalarının ve yıllarca prim ödemesine karşın emeklilik hakları elinden alınmış olmasının zorluğuydu. Aslında ülkenin tek adam rejimi ile işçilerin birçok hakkı tırpanlanırken ve ülkede bir kutuplaşma hali varken, hiçbir siyaset kitlesel ve örgütlü bir miting yapamazken EYT SYDD Büyük İstanbul Mitingi ile ülkenin her platformunda, her kanalında ve her siyasetinde ana gündemi belirledi. Bu mücadelenin böyle bir davaya dönüşmüş olması işçi sınıfı için güzel bir gelişme olarak önümüzde duruyor.

Son 20 yılda sendikaların işçi sınıfının çıkarları doğrultusunda hareket etmediğini, sadece işçinin aidatını alarak onların karşılarında profesyonel sendikacılık anlayışı durduğunu biliyoruz. Sendikaların, işçilerin sorunlarını çözmek değil koltuk savaşlarıyla yönetilmesi, sınıfa maaş dışında hiçbir ek sunmayan yapılar haline gelmiş olması işçi sınıfının yeni bir çıkış yolu bulmasını öngörmüştür.

EYT SYDD, 2018 yılı sonu ile Türkiye genelinde yaptığı toplantı ve mitinglerle yurdun dört bir yanında yasal dernekler kurarak haklı davasını hem siyasilere hem de işçi sınıfının mücadelesine bir ışık tuttu. Derneğimiz, Ülke genelinde 22 dernek merkezi ve kalan illerde temsilcilikler kurarak Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Mersin’e ve son olarak Van’a sesini duyurdu ve yol haritasını güçlü bir ivmeye çıkardı. Bununla da kalmayarak 2020 yılında tek federasyon çatısı ile hak arama mücadelesini büyük bir sürece taşıdı.

Tabii ki bu kadar kısa sürede büyük bir güce dönüşen mücadeleye çeşitli siyasilerin -tüm siyasal süreçlerde olduğu gibi- gücü bölmek ve parçalamak amacıyla el uzatacakları da aşikar. Bu yüzden AKP eski milletvekillerinin bu sürece çomak sokmak gibi marifetleri de olacaktı ama gereken cevap kitlesel mitinglerle verildi. Davasına inanan ve davanın başından beri yılmadan, usanmadan bir gün bile pes etmeden ve tüm işçilerin takdirini toplamış kadın, bir anne olan EYT SYDD federasyon başkanı sayın Gönül Boran Özüpak ve bu davada gecesini gündüzüne katarak onu yalnız bırakmayan dava arkadaşları olarak bizler, geçtiğimiz Mayıs ayının 15’ine Maltepe yaptığımız büyük miting ile bu mücadeleyi hiçbir siyasinin oyuncağı olmayacağını tüm Türkiye’ye göstermiş olduk.

Bu mücadelenin işçi sınıfının kendi hak arama mücadelesi olduğunu kimse unutmasın. Bu davaya inanalar tarih yazmaya ve aidat sendikacılarına karşı işçi sınıfının yanında, işçi sınıfının safında yerini almaya devam edecektir. Bu Pazar olağanüstü genel kurul ile davasını satan işbirlikçi fitne fesat ruhlu, davadan koltuk kapma derdinde olanları temizleyerek güçlü ve tek federasyon çatısı altında yol yürümeye devam edecektir.

EDİRNE’DEN KARS’A, JÜPİTER’DEN MARS’A EĞER ADALET VARSA ÇIKSIN ARTIK BU YASA!

EYT SYDD Yönetim Kurulu Üyesi

Trakya Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Başkan Yardımcısı

Şenol Kurt

İlgili İçerikler

Son Eklenenler