Ana Sayfa Güncel Sendikal örgütlenmenin önündeki engel sizsiniz!

Sendikal örgütlenmenin önündeki engel sizsiniz!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, milyonlarca emekçiyi ilgilendiren ve artık ortalama ücret haline gelen asgari ücrete 2022’nin ikinci altı ayında geçerli olacak ara zammı görüşmek üzere dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin başkanlığında toplandı. Toplantıya mikrofon kazasıyla tanınan Türk-İş genel başkanı Ergün Atalay ve patron sınıfının poster çocuğu Tisk genel başkanı Özgür Burak Akkol katıldı.

Toplantı sonrası açıklama yapan Ergün Atalay enflasyon oranında bir artış yapılmasını ‘temenni’ ederek: “Temennim, oluşan enflasyon çerçevesinde kamuoyuna, asgari ücretliye nefes aldıracak bir düzenleme olur diye arzu ediyorum” dedi. Tisk genel başkanı Özgür Burak Akkol: “Buraya severek, isteyerek geldik. Vatandaşlarımızın taleplerinin karşılanması için buradayız. Dengeli bir rakamda anlaşacağımızı ümit ediyorum. Saygı ve selamlarımı sunuyorum” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise toplantının ardından yaptığı açıklamada asgari ücretin ortalama ücret haline geldiğini kabul ederek “Hep asgari ücret komisyonunun normal sürede toplanması gerektiğini söylemiştim. Bugün geldiğimiz ortamda çalışanlarımızın enflasyon karşısında korunması bizim görevimizdir, bunu yapmak zorundayız. Bu konuda da elimizdeki en iyi araç asgari ücreti yeniden belirlemektir. 6,5 milyona yakın bir kesimi oluşturuyor. Onlarla sınırlı değil, onların üstünde maaş alanlarda da pozitif etki yapacaktır.” dedi. Bakan açıklamasında sendikal örgütlenme önündeki engellere ‘dikkat’ çekerek “Emekçiler örgütlenmediği zaman ücretler asgari ücret düzeyine sıkışıp kalmaktadır. Bunun için örgütlenmenin önünü açmamız lazım. Sendikalaşmayla ilgili engellemeleri kaldıracak çalışmaları yapıyoruz. Yasal engelleri, gerekçeleri öne süren işletmelerin negatif tavrını aşacağız. Örgütlenme özgürlüğünü kısıtlayan zihniyeti yıkmamız lazım” diye konuştu.

Sendikal örgütlenmenin önündeki en büyük engel, sendikalaşmayı imkânsız hale getiren 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu, grev yasakları, iş kolu barajı, uzayan yetki tespit süreçleri, arabulucukluk sistemi, kiralık işçilik düzenlemeleri, gereken denetimleri yapmayan bakanlık, patron işbirlikçisi (sağından soluna) sarı sendikalar ve taşeron çalışma düzenidir.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler