Dünya emek mücadelesinden haberler

0

EL SALVADOR: Kültür emekçileri süresiz grevde
El Salvador Kültür Sekreteryası’na (SECULTURA) bağlı enstitülerde çalışan Kültür Emekçileri Sendikası (SICULTURA) ve Kültür Sekreteryası Emekçileri Sendikası (SITRASEC) üyeleri, 13 Ekim’den bu yana süresiz grevde. Emekçiler; promosyon sistemi ve maaş göstergelerinin oluşturulmasını, maaşlara zam yapılmasını, bütçeden sekreteryaya daha çok pay ayrılmasını istiyor.

ARJANTİN: Hava ulaşımı bir günlüğüne durdu
LAPA ve UALA sendikalarında örgütlü pilotlar, 13 Ekim sabahı erken saatlerde uçmadı ve toplu sözleşme görüşmelerinin yeniden başlatılmasını istedi. Austral ve devlete ait Aerolineas Argentinas adlı havayolu şirketlerinde toplam 40 uçuş iptal edildi. Sendikalar maaşlara yüzde 40 zam yapılmasını istiyor.

PARAGUAY: Üniversitede sözleşmelere uyulmuyor
Asuncion Katolik Üniversitesi (UCA) emekçileri, toplu sözleşmenin 11 maddesindeki ihlâllerin önlenmesi için 13 Ekim’de bir günlük grev yaptı. Emekçiler, yeni rektörün göreve başlamasından sonra ihlallerin arttığını dile getiriyor.

KOLOMBİYA: Pilotlar uçmuyor
Kolombiya’nın en büyük havayolu şirketi Avianca’da çalışan Kolombiya Sivil Pilotlar Birliği (ACDAC) üyeleri 20 Eylül’den bu yana uçmuyor. Pilotlar, kendilerine sektördeki diğer pilotlar kadar ücret ödenmesini ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor.

KANADA: 12 bin öğretmen grevde
Ontario Kamu Hizmetleri Emekçileri Sendikası (OPSEU) üyesi 12 binden fazla öğretmen, iş güvenliğinin sağlanması ve fazla mesai için ek ücret verilmesi için geçen hafta greve gitti. Ontario eyaletindeki 24 kolej grevden etkilendi.

Hazırlayan: Mutahhar Aksarı [email protected]   –   BirGün

Kaynak: (www.wsws.org)

Share.

Comments are closed.