Cengiz Holding bildiğiniz gibi: İnşaat işçileri haftanın yedi günü ayda 2200 TL’ye çalışıyor

0

İzmir Mavişehir’de yapımı devam eden Cengiz Holding’e ait Livin İzmir İnşaatı’nda 2 işçi işten atıldı. 7 gün çalışmak zorunda bırakılan, tahtakuruları içinde barınmak zorunda kalan işçilerden iki tanesi şeflerinin baskısına itiraz ettiği için işten atıldı. Atılan işçilerden Memduh ile çalışma koşullarına dair konuştuk.

1-Cengiz Holding’e ait inşaatta ne zamandır çalışıyorsunuz? Koşullarınız nelerdir?

Ben 1.5 senedir orada çalışıyordum. İnşaat yaklaşık 3-4 senedir devam ediyor. Önceden 100 işçi vardı ama artık 15-20 işçi var. Biz haftanın 7 günü çalışıyorduk. İzin asla kullandırmıyorlardı, eğer izin kullanacaksak bizim yerimize başka eleman alacakları konusunda bizi tehdit ediyorlardı. Hasta olduğumuzda da aynı şekilde bize asla izin vermiyorlardı. Sabah 8:00’de mesai başlıyordu ve normalde 17:00’de bitmesi gerekiyordu. Ancak 3 saate yakın mesaiye kalmaya zorluyorlardı. Mesaiye kalmayı kabul etmeyen arkadaşlarımızı işten atmakla tehdit ediyorlardı. Herkes mesaiye kalmak zorundaydı. Aldığımız ücret ise 2200 TL idi.

 2- Barınma koşulları nasıldı?

Herhangi bir insanın yaşayabileceği bir yer değildi. Yaşadığımız alanlarda hiç temizlik yapılmıyordu, yataklarımızın altında tahta kuruları vardı. Tuvalet ve banyolarımız hiç hijyenik değildi. Herhangi bir kontrol yapılmıyordu, sağlıksız koşullarda yaşıyorduk. Yediğimiz yemeklerin içinden kıl çıkıyordu. Orada yemek yememiz mümkün değildi bu sebeple dışarıdan söylemek zorunda kalıyorduk. Bu nedenle kazandığımız paranın çoğu yemeğe gidiyordu.

Müfettişler kontrollere geliyorlardı ancak bu durumları görmezden gelip gidiyorlardı. Bizleri insani koşullarda çalıştırmadıkları gibi insan onuruna yaraşır koşullarda da barındırmıyorlardı. Verdikleri para zaten asgari ücretin altındaydı ancak çalışmak zorunda olduğum için bu durumlara göz yummak durumundaydım.

  3-Çalıştığınız yerde size nasıl davranıyorlardı?

İnsanlık dışı muamele görüyorduk, sürekli emir kipiyle konuşuyorlardı. “Git bunu getir, şunu yap” şeklinde hitapları vardı. İnsan yerine koymuyorlardı bizi, köle gibi davranıyorlardı.

4-İşten atılma süreciniz nasıl gerçekleşti? 

Biz kardeşimle birlikte çalışıyorduk. Bir gün sabah 9.30-10:00 gibiydi. Kardeşime ulaşamadılar, sonra 12. katta olduğunu öğrendik. Yukarı çıktık. Kardeşime sürekli “uyuyorsun, senin çalışmaya niyetin yok” diye baskı yapıyorlardı. Yine aynısını yaptılar, kardeşim de “evet uyuyordum” dedi. Sonrasında şef kardeşime hakarette bulundu, yaptığı işi düzgün yapmasını emretti bende karıştım bu şekilde davranamayacağını söyledim ancak o da iş beğenmiyorsak kapının orada olduğunu söyledi. Kardeşimi orada işten kovdular, bende onunla birlikte işten ayrıldım.

 

Share.

Comments are closed.