Ana Sayfa Güncel Bağımsız Maden İş'ten Esan Eczacıbaşı'na uyarı

Bağımsız Maden İş’ten Esan Eczacıbaşı’na uyarı

Balıkesir’in Balya ilçesinde bulunan Eczacıbaşı’na bağlı maden işletmelerinde şirket yetkilileri ve taşeron Sargın İnşaat yetkilileri Bağımsız Maden İş’e üye olan ve hak talep eden maden işçilerine baskı uyguluyor, işten atmakla tehdit ediyor.

Bağımsız Maden İş Sendikası, yönetim ve avukatlardan oluşan bir heyetle bugün işletme önünde basın açıklaması yaparak Eczacıbaşı ve taşeron şirketleri uyardı. Açıklamada: “Bir hafta mühlet veriyoruz. Madenciler üzerindeki baskıdan, tehditten derhal vazgeçin. Sendikal örgütlenme haktır, engellenmesi suçtur!” denildi.

Sendikanın paylaştığı açıklamanın tamamı:

Kültür, sanat etkinliklerine gösterdikleri ‘yüksek hassasiyet’ gösterileri, yurttaşlık haklarına sahip çıkma imajı için çokça yatırım yapan ve bu özelikleriyle tanınmayı önemseyen ECZACIBAŞI Grubu madencilik faaliyetlerini yürüttükleri Balıkesir Balya’daki işletmelerinde anayasal haklarını kullanarak sendikamıza üye olan ve hak talep eden maden işçisi kardeşlerimizi ekmeği ile tehdit ediyorlar.
Eczacıbaşı Grubu ESAN şirketi üzerinden onlarca ilde yürüttüğü madencilik faaliyetlerinde işçilerin sendikalaşmasının önüne geçmek için her işletmede onlarca taşeron şirketle çalışıyor. Doğanın talanıyla servet biriktiren grup, işçilerin bedenlerini de yağmalamayı, haksız, hukuksuz, kölece çalışmayı dayatmaktadır. İşçiler kimyasal soluyarak hastalıklara mahkum edilirken en küçük hak talebi nankörlük olarak değerlendirilmektedir. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği açısından da yüzlerce riskli durumun bulunduğu bu madenlerden rant sağlayanlar denetimsizliğin keyfini sürerken bedeli işçilere ödetiliyor!
ESAN ECZACIBAŞI AŞ ve alt taşeronu olan SARGIN ULUSLARARASI İNŞAAT TİCARET ve TAAHHÜT A.Ş.’de çalışan işçi kardeşlerimiz ESAN ve taşeron Sargın’a ait onlarca işletmede sendikamıza üye olmaya başladı. Arkadaşlarımız üye olmaya devam ediyorlar. Ancak Esan Eczacıbaşı AŞ ve Sargın Uluslararası AŞ yetkilileri tarafından sendikamıza üye olan arkadaşlarımız üzerinde yoğun tehdit ve baskı gerçekleşmektedir. Sendikal faaliyetin engellenmesi yönünde işçilere mobbing yapılmaktadır. Amirler ve yönetim kadrosu tarafından işçilere işten atılırsın, ‘kafanızı kopartırız’ şeklinde söylemler sarf edilmektedir. Bu yaklaşım ve uygulamalar yalnızca ESAN Balya işletmesi ve Taşeron Sargın Balya yöneticilerine ait bir tutum mudur? Yoksa bu şirketlerin merkezi tutumu mudur? Merak etmekteyiz.
Esan Eczacıbaşı’nı ve alt taşeronu olan örgütlenme faaliyetlerimizi yürüttüğümüz Sargın Uluslararası AŞ’yi UYARIYORUZ.
ONURUYLA, ALIN TERİYLE EKMEĞİNİ KAZANMAK İÇİN ÇALIŞAN MADENCİ KARDEŞLERİMİZ ÜZERİNDE YAPTIĞINIZ BASKIDAN, TEHDİTTEN ŞİRKET YÖNETİCİLERİ BİR AN EVVEL VAZGEÇMELİDİR. İŞÇİLERİN HAK TALEPLERİ MEŞRUDUR.
ANA FİRMA ESAN İŞÇİLERİNİN YARALANDIĞI HAKLARIN TAMAMI TAŞERON MADEN İŞÇİLERİNE DE AYRIMSIZ ÖDENMELİDİR.
SENDİKAMIZIN BU DURUMA DAİR TAVRI NETTİR.
Anayasal haklarını kullanarak sendikamıza üye olan işçileri tehdit eden çapsız yöneticiler hadlerini bilmelidirler. Tehdit, baskı, mobbingle hareket eden yöneticiler hakkında Pazartesi günü suç duyurusunda bulunacağız.
ESAN İŞÇİLERİ VE Taşeron firmalara bağlı çalışan işçiler sendikamıza daha bir coşkuyla, cesaretle üye olmaya devam etsinler. BİZ 7/24 işçi kardeşlerimizin yanlarındayız.
HEM FİİLİ, MEŞRU HEM HUKUKİ BÜTÜN DİRENİŞ VE MÜCADELE YÖNTEMLERİMİZİ KULLANIRIZ.
BAĞIMSIZ MADEN-İŞ’İN ÇİZGİSİ İZLEYEN HERKES TARAFINDAN BİLİNİR.
BİLMEYENLER DENEYİMLEYEREK ÖĞRENİR.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler