Ana Sayfa Güncel Yargıtay, uyuyakalan işçiyi kovan patronu haklı gördü

Yargıtay, uyuyakalan işçiyi kovan patronu haklı gördü

Yargıtay’dan işvereni kollayan işçi aleyhine karar çıktı. Karara göre yoğun iş temposu ve uzun çalışma saatlerinde işçinin dinlenme saatinde dahi uyuması işten atılması için geçerli bir neden olarak görüldü.

Birgün Gazetesi’nde yer alan habere göre; İstanbul’da bir fabrikanın paketleme bölümünün deposunda çalışan işçi, iddiaya göre mesai saatleri içerisinde uyudu. Olayı imza ile tutanak altına alan patron, işçiyi işten attı. İstanbul Anadolu 22. İş Mahkemesi’ne işe iade davası açan işçi, mesai saatleri dışında, yemek molasında uyuduğunu dile getirerek işe iadesini istedi. Mahkeme, işçinin bir seferden ibaret uyuma eyleminin feshi gerektirmediğine hükmetti.

Patronun kararı temyiz etmesi üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi ise işçinin uyumasının iş güvenliğini etkilemese de işin akışında aksamaya sebep olduğunu, dolayısıyla fesihte haklı sebep yoksa da geçerli fesih sebebi bulunduğunu savundu. Kararda, “Davanın reddi yerine kabulü hatalıdır. Mahkeme kararının bozularak ortadan kaldırılmasına karar verilmiştir” denildi.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler