Ana Sayfa Güncel Şafak Tül'de patron ve Öz İplik-İş iş birliğinde işçi kıyımı

Şafak Tül’de patron ve Öz İplik-İş iş birliğinde işçi kıyımı

Çerkezköy’de kurulu bulunan Şafak Tül Tekstil Firması’nda ,işveren aracılığıyla fabrikada örgütlenmeye başlayan Hak-İş’e bağlı Öz İplik-İş Sendikası, yetki belgesini alarak aniden bir sözleşme imzaladı. Ardından fabrikada işveren ve sendika işbirliğinde işçi kıyımı başladı.

Çerkezköy’de yer alan Şafak Tül Tekstil Firması’nda patron aracılığıyla fabrikada Öz İplik-İş Sendikası örgütlenmeye başladı. Sendikanın kısa sürede yetki belgesini alıp patronla sözleşme imzalamasının hemen ardından işveren, fabrikada değişikliklere giderek üretimi Şafak Tül ve Ambiyans Tekstil olmak üzere iki ayrı şirkete böldü. Böylece sendikayla fabrika yönetiminin işbirliği halinde yaptıkları işçi kıyımı başlamış oldu.

Öz İplik-İş’in fabrikada örgütlenmeye başlamasının ardından yaklaşık 15 işçi işten çıkarıldı. İşten çıkarmalar sürecinde önce sendika temsilcisi ardından işverenin de dahil olduğu işçiyle gizli kapılar ardında yapılan görüşmelerle işten çıkarılan işçilere, kıdem ve ihbar tazminatlarının verilmesi karşılığında geriye dönük dava açmayacaklarına dair noterde zorla belge imzalatıldı.

Daha önce yayımladığımız üzere sarı sendika Öz İplik-İş’in fabrikalarda nasıl örgütlendiği ortadadır. Bulunduğu her fabrikada patronla ve hükümetle kol kola girip işçiyi sömüren, tüm haklarını gasp eden, yolsuzluklarla dolu bir geçmişi olan bir sendikadır. Biz de işçileri Öz İplik-İş’in gerçek yüzünü görmeye ve hakları için mücadeleye etmeye çağırıyoruz.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler