Ana Sayfa Güncel Polimer Eaton direnişçilerinden Petrol İş Sendikası'na tepki!

Polimer Eaton direnişçilerinden Petrol İş Sendikası’na tepki!

Tekirdağ Çerkezköy’de bulunan Polimer Eaton’da işten çıkarılan işçilerin direnişi, bilir kişi raporu ile sonuca bağlandı. Sonucun ardından işçiler, direniş süresince mücadelelerini görmezden gelen üyesi oldukları sendika Petrol-İş Sendikasına eleştiri getirdi. Ayrıca sendika genel başkanının söylemlerine karşı açıklama yayımladılar.

Bilirkişi raporuyla sonuca bağlanan direnişe dair ve Trakya petrol-iş kongresinde Genel Merkezin açıklamalarına karşı Polimer Eaton direnişçi işçilerinin açıklamasının tamamı şöyle; (Bilirkişi raporu ise aşağıdaki gibidir)

8 AYDIR MÜCADELE YÜRÜTTÜĞÜMÜZ ONURLU DAVAMIZ 3’LÜ BİLİRKİŞİ KARARI İLE SONUCA BAĞLANMIŞTIR.

Sonuca hitaben;

1 – İlk günden itibaren söylemlerimiz “işten atma gerekçesinin” haklılığı üzerineydi. İşverenin söylediği gibi, gerçekten de üretimde azalma var mıydı? Endişemiz; kaç kişinin işten çıkarılacağı ve bu uygulamaların nasıl yapılacağı, yasalara uygun olup olmayacağı ve özellikle Amerikan EATON’un (Polimer-Kauçuk) etik kurallara uygun davranıp davranmayacağıydı.
Ancak gördük ki verilen karar, etik davranmak şöyle dursun, keyfi verilmiştir ve bağımsız yargı ve 3’lü bilir kişi kararı ile de gerçeği yansıtmamaktadır. Kararın arkasında çıkar ve menfaat olduğu anlaşılmıştır.

2 – İşten çıkarıldığımız ilk günden bu yana talebimiz, sürecin tekrar masaya yatırılması ve verilen kararları Petrol-İş Sendikası İstanbul 1 no’lu Şube ve Petrol-İş Sendikası Genel Merkezinin daha kapsamlı bir şekilde ele alması, inceleme yapması yönündeydi.
Ne yazık ki daha en başından bu talebimizin sendikal bürokrasinin içinde gerçekleşmesinin ne kadar güç olduğunu biliyorduk.

3 – Yaklaşık 80 işçi ile başlattığımız dava sürecimizde maddi manevi destekler ile 50 gün süren bir direniş gerçekleştirdik. Haklı olduğumuzu hem işverene hem de Petrol-İş Sendikasının mücadeleci işçi sınıfına duyurmaya çalıştık. Direnişimiz süresince haklılığımızı çeşitli kişi ve kurumlardan aldığımız destek ve güçle de gördük.

4 – Hafta sonu Petrol-İş Sendikasının Trakya şube olarak Genel Kuruluna katıldık. Genel Kurul’da söz alarak, demokrasiye olan inancımızla Eaton Polimer ve Kauçuk fabrikasında yaşanan süreci Petrol-İş Sendikasının Trakya ve diğer birçok bölgesinden gelen şube başkanlarının gözü önünde ortaya sermeye çalıştık.
Ancak Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Süleyman Akyüz yaptığı konuşmada “Tüm yetkili benim” diyerek işçi sınıfından uzak tavrı ile konuşmasını tamamlamış ve sendikal bürokrat tavrını göstermiştir.

Eaton işçilerinin çıkışı, toplu sözleşme dışında yapılan protokolde Petrol-İş Sendikası Trakya Şube başkanı ve temsilcilerin ortak imzası ile oldu bittiye getirilmiştir. Tüm bu yaşananlardan sonra Trakya şube yönetimi ve temsilcilerden, çıkışlarına imza attıkları işçileri savunmalarını istemek hayalden başka bir şey değildir.
Başkan Akyüz, sizin mağdur durumdaki işçilerin halinden anlamadığımız şimdi ortaya çıkmıştır! Haksızlıklara karşı ortak bir tutum alınması adına işçileri üye yapmanın dışında fikren örgütlemek için şimdiye dek sendika yönetimi olarak ne yaptınız, soruyoruz!
Herhangi bir eğitim verilmeyen, toplantı yapılmayan işyerlerinde işçiler kendi kaderlerine bırakılmışlardır.
Hayatının 3’te 2’sini sendikal faaliyet içerisinde geçirmiş, işyeri temsilciliği, şube yöneticiliğinden gelen sendika başkanının işçileri desteklediğini dahi görememek bir o kadar acı ve çaresiz bir durumdur.

5 – Her şeye rağmen, haklı olduğumuzu tüm Petrol-İş camiasına göstermeye çalıştık. Ekteki bilirkişi raporu ve üst yazı ile de bunu anlatmaya çalıştık. Biz, Petrol-İş Sendikası Genel Merkezi’nde de fabrika önünde yaptığımız direnişimizde de hiç kimseye ağıza alınmayacak herhangi bir hakaret ve ithamda bulunmadık. Bu bizim kişiliğimize yakışmayan bir tavır olurdu. Bizler, Petrol-İş Sendikasının mücadele tarihine sahip çıkan ve mücadelesini daima sürdürecek olan isçileriz. Bu yolda asla yılmayacağız!

İŞÇİ SINIFINA OLAN İNANCIMIZLA
MÜCADELECİ RUHUMUZLA
PETROL-İŞ SENDİKASININ MÜCADELE TARİHİNE YAKIŞAN BİR TUTUMLA
EYLEMLERE DEVAM EDECEĞİZ !
PES ETMEK YOK, ASLA!

HAKLIYIZ!
DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ!

Petrol İş Trakya Şubesi Üyesi Polimer/Eaton Direnişçi İşçileri

Bilirkişi raporu:

İlgili İçerikler

Son Eklenenler