Ana Sayfa Güncel Performans, güvencesizlik, düşük ücret kıskacında bir ev işçisinin hayatta kalma mücadelesi

Performans, güvencesizlik, düşük ücret kıskacında bir ev işçisinin hayatta kalma mücadelesi

İnternet üzerinden evlere temizlik personeli gönderen bir şirkette çalışan Feyza: “Evine temizliğe gittiğim ev sahibi puan veriyor. Kendini baskı altında hissediyorsun. İlk üç işten düşük puan alırsan bir daha iş alamıyorsun. Her gittiğin evde ‘Lütfen yüksek puan verir misiniz, yoksa iş alamayabilirim, işe ihtiyacım var’ cümlesini kurmak zorunda kalıyorsun.” diyerek temizlik işçisi olarak yaşadığı sömürü sürecini anlattı

Haber Sol’da yer alan habere göre sosyal medya hesabı üzerinden şirketleşmiş olan “Armut Temizlik”te çalışan Feyza’nın emek sürecindeki güvencesiz, düşük ücretli ve performansa dayalı yaşadığı sömürü gözler önüne serildi. Feyza, sigortanın olmadığı, sadece ev sahibinin “isteğe bağlı kaza sigortası” yapabileceği bir anlaşma ile işe başladığını belirtiyor. Ücretler ise saatlik verilmekle birlikte, bir saati 15 TL olup ikinci kereden sonrası 17 TL olarak ücretlendiriliyor.

Feyza, “Ev temizliği deyip geçmemek lazım. Camlar gerçekten beceri gerektiriyor. Adım adım arkandan gelen biri, beğenmediği yeri eline bezi alıp tekrar silen ‘Bak burayı iyi silememişsin’ diyen müşteri. Kendini baskı altında hissediyorsun. İlk üç işten düşük puan alırsan, bir daha iş alamıyorsun. Sonrasında da beş üzerinden üç kotası geliyor. Üçün altına düşersen bir daha iş alamıyorsun. Her kabul ettiğin iş, başlı başına stres kaynağı. Her gittiğin evde ‘Lütfen yüksek puan verir misiniz, yoksa iş alamayabilirim, işe ihtiyacım var’ cümlesini kurmak zorunda kalıyorsun.” sözleri ile performansa dayalı çalışma koşullarının yarattığı baskı sürecini ifade etti.

Aracılık yapan firmadan kimseyi tanımadan çalıştığını ifade eden Feyza, diğer temizlik işçilerinin de kim olduğunu bilmediğini dile getirdi. İş güvencesi olmayan temizlik işçilerinin iş kazası durumunda yaşadıklarını ise Feyza “İş kanunu gündelikçi isen seni zaten yok sayıyor, sigortalı değilsin, müşteri de ‘kaza sigortası’ yapmıyor. Bir yandan işsiz kalma, bir yandan iş kazası geçirip sakat kalma ya da ölme endişesi… Ev sahibi yarayı görünce ‘yara bandı vereyim, dinlen sonra devam et’ dedi. ‘Yara bandı yeter’ dediği yaraya dokuz dikiş atıldı!” vurguladı.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler