Ana Sayfa Güncel Mersin Yenişehir Belediyesi'nde neler oluyor? 

Mersin Yenişehir Belediyesi’nde neler oluyor? 

Mersin Yenişehir Belediyesi’nde 6 işçinin işten atılması, Genel-İş Sendikası’nın Belediye yönetimi ile birlikte hareket eden sayısız yaklaşımı ve son olarak işçilerin dinlenme odasında boş mermi kovanı bulunması ile birlikte artık son raddeye gelen olayları belediye işçilerinden dinledik.

Belediye ve Genel-İş Yönetimi elele 6 işçiyi işten çıkardı

Mersin Yenişehir Belediyesinin iştirak şirketi Yenişehir İşletmecilik A. Ş.’den ‘Güvenlik Soruşturması’ gerekçesiyle geçtiğimiz Aralık ayında 6 işçi işten çıkarıldı. Genel-İş Sendikası’nın işten atma konusunda yönetimle birlikte hareket ettiği düşünülüyor.

3 Şubat 2022’de Mersin Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünün Yenişehir Belediyesine atfen düzenlediği yazı, Yenişehir İşletmecilik A. Ş.’nin temizlik biriminde çalışan 6 işçinin 7315 Sayılı Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu gerekçe gösterilerek işlerine son verilmesi direktifini içeriyor. Belediye yönetiminin, formaliteye indirgenmiş gibi görünen onayı üzerine işten atılan 6 işçinin sendikaları DİSK/Genel-İş’e durumu bildirmesi üzerine sendikanın görevini yerine getirmesi gerekirken suskun, tepkisiz, savunmasız bir tutum aldığı iddia edildi.

DİSK/Genel-İş Sendikası Mersin Şube Yönetimini nasıl bilirdiniz?

Aynı hizmet kademesinde çalışan işçiler arasında ücret farklılıkların olması, liyakatin ortadan kaldırılması, mesai ücretlerinin sadece belli bir saatinin ödenme yoluna gidilmesi, personelin bir kısmının hafta sonu çalışmaya zorlanması, belirli personeller için yine ahbap çavuş ilişkileri üzerinden keyfi maaş artırımına gidilmesi ve bu amaçla bolca yetki verilmesi, çalışma ortamında baskı ve endişenin kol geziyor olması gibi sorunlar dönem dönem işçiler tarafından aktarıldı. 

İşçi kıyımlarının olacağı yönünde heyulalarla işçilerin tedirgin edilmesi, daha önce de 3 işçinin ‘performans düşüklüğü’ gerekçe gösterilerek işten atılmaları karşısında seyirci kalmaları noktasında Genel-İş Mersin Şubesi sorunları müzakere etmek üzere müdahil olmadığı gibi işçilerin her türlü talep ve şikâyeti karşısında çözüm mercii olarak idareyi işaret edip topu idareye atarak geride durmayı tercih ediyor.

Ekim 2022’de gerçekleştirilen işyeri delege seçimlerinde Genel-İş Mersin Şubesince üye işçinin en demokratik hakkı olan delege seçimlerine katılım hakkı; “yeni bir yapılanma oluşuyor” algısına indirgenip yok sayıldı, diğer yandan da “muhalif işçiler yönetim düşmanıdır”algısıyla hedef saptırmaya ve işçilerin birliğini parçalamaya çalıştı. Planlı ve baskın bir işyeri delege seçimi olmakla birlikte sendikanın seçmen listesi seçime birkaç gün kala askıya çıkarılmış olup sadece sınırlı sayıda personelin çalıştığı Yenişehir Belediyesi Personel Ltd. Şti. binasının kapısına asıldı ve üyelere seçim tarihi ve yeri hakkında herhangi bir bilgilendirme yapılmadı. İşçilerin delegasyon seçimine 4 gün kala tesadüfen seçim olacağını öğrenmesi üzerine sendikaya çarşaf liste ile seçimlere gidilmesi önerisinde bulundular. Sendika yöneticileri ise çarşaf liste ile seçime gidilmeyeceğini, ayrı bir blok liste oluşturulmasını söyledi. Seçimden bir gün önce hazırladıkları listede belirlenen delege adaylarının (idareye yakın amir, çavuş, şoför, güvenlik görevlisi vb.) işçi iradesini yansıtmaktan uzak olduğu, Yenişehir Belediyesi yönetimi ile Genel-İş Sendikası ortaklığında oluşturulduğu tespit edildi. İşçilerin iradesiyle, MOR Liste denilen alternatif bir blok listeyi hazırlandı. Mor listede yer aldığını belirten bir işçi, işverenin şoförü tarafından işi ve çocuğu üzerinden tehdit edildi. Seçim günü bağımsız bir sandık kurulu oluşturulmadı. İşçilerin beyaz listeye oy kullanmadıklarının tespiti halinde işlerine son verileceği tehditleri ile işveren ortaklığıyla seçime alenen müdahale edildi.

Mersin Yenişehir Belediyesi çetevari davranışlar sergiliyor

Belediyenin Ek Hizmet Binasında yer alan ve Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı çalışan işçilerin dinlenme alanı olarak kullandıkları odada silahla delik deşik edilmiş plastik sandalyeler ve boş mermi kovanına rastlanıldı. Bu hafta içinde yaşanan bu olay işten çıkarılma korkusunun yanı sıra Yenişehir Belediyesi işçilerinin can güvenliğinin olmadığı endişesini de doğurdu. Olayın ne şekilde, hangi maksatla ve kimler tarafından gerçekleştirildiğine dair bir bulgunun olmaması, polisin inceleme yapmak üzere olay mahalline çağrılması yerine boş mermi kovanının balistik incelemesinin yapılması için Fen İşleri Müdürünün şoförü ile polis merkezine ulaştırılmak istenmesi, olay anına dair bir kamera kaydına ulaşılamaması (kameraların kapalı olması), şantiye sahası içerisinde yer alan güvenlik görevlilerinin bu durumdan haberinin olmaması sonucunda yaşanan güvenlik zaafiyeti akla çeşitli soru işaretleri getiriyor.

Konunun araştırılmasından ziyade, işyerinde yetkili sendika DiSK/Genel-İş yönetiminin işaret edilerek, sosyal medya paylaşımlarının incelenmesinin istemesi ve bu verilerin başkana sunulacağının belirtilmesi olaya dair şüpheleri derinleştiriyor.

Can güvenliği endişesi taşıyarak işyerine geliş – gidiş yapmak durumunda bırakılan işçiler bu saldırının kimler tarafından ne amaçla yapıldığının araştırılmasını, faillerin ve arkasındaki güçlerin bir an önce ortaya çıkarılmasını istiyor.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler