Ana Sayfa Güncel İşçi sınıfının direniş belleği - 05-11 Eylül 2022

İşçi sınıfının direniş belleği – 05-11 Eylül 2022

Sınıfa Karşı Sınıf!

DGD-Sen üyesi işçiler sendikal örgütlenme yaptıkları için onları yalancı şahitlerle işten atan yönetime, haklarını alana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini bir kere daha gösterdi. Amazon Ceva-3 depo önünde bir araya gelen DGD-Sen üyesi Depo işçileri yönetimden Emrah Çelebi’nin aracını durdurarak hesap sordu. Bunun üzerine aracından çıkamayan Emrah Çelebi kaçmaktan başka çare bulamadı.


Yüzlerce Amazon işçisi ve sol grup Starbucks CEO’su Howard Shultz’un New York’taki lüks evinin önünden Amazon’un büyük patronu Jeff Bezos’un evine, işlek caddelerin içinden geçip seslerini duyurarak yürüdü.


Gasp edilen hakları için İstanbul Finans Merkezi önündeki direnişleri sırasında gözaltına alınmalarına rağmen geri adım atmayan GürYapı inşaat işçileri, İnsaat-İş Sendikası ve Dev Yapı-İş Sendikası öncülüğünde, şirkete ait Venezia Mega Outlet eylem yaptı.

İstanbul Finans Merkezi Şantiyesi’nde Limak Holding’e ait KSK ve Kiazom’da çalışan işçiler, gasp edilmek istenen hakları için 8 Eylül’de Merkez Bankası Şantiyesi önünde eyleme geçti. İnşaat-İş Sendikası ve Dev Yapı-İş Sendikası’na üye inşaat işçilerinin hak arama mücadelesi direniş sonucunda kazanımla sonuçlandı.

BELEDİYE İŞÇİLERİ

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ücret zammı isteyen işçilere “provokatörler, gereğini yapacağız” diyerek arsızca, alçakça tehdit etti.


Türkiye’nin dört bir yanında örgütlenen ve eylemlerini sürdüren 562 bin taşeron belediye işçisi eşit, güvenceli ve kadrolu çalışma hakkı için 18 Eylül Pazar günü saat 15.00’te Ankaya Ulus Atatürk Heykeli önünde buluşacaklarını duyurdu.

İBB’ye bağlı Ağaç A.Ş’de çalışan BTO-SEN üyesi işçilerin baskıya, mobbing’e, söz verildiği halde sefalet ücretlerinde artış yapılmamasına, sendika seçme haklarına saldırıya ve çalışma sahalarından iradeleri dışında sürgün edilmelerine karşı Saraçhane’de direnişe başladı. Direnişin 2. gününde DİSK yönetimi Ağaç AŞ işçilerini sattı. DİSK’e bağlı BTO-Sen 5 Eylül’de geceli gündüzlü direnişe başlayan Ağaç AŞ işçilerinin %42lik zam talebine karşı, belediyenin %26 zam teklifini kabul edip sözleşmeye imza attı.

Bursa’da CHP’li Nilüfer Belediyesi ve Belediye-İş el ele işçileri yetkili sendika Genel-İş’ten istifaya zorluyor. Yetki sürecine girilirken işçiler Belediye-İş Sendikası’na geçiş yapmaları için meclis üyeleri, amirler ve müdürler tarafından türlü oyunlara, tehditlere ve baskılara maruz kalıyor.

http://umutsen.org/index.php/belediye-iscileri-direniyor-kadim-firat

ÖĞRETMENLER

Eğitim-Sen’in eğitimdeki sorunlara ve eğitimcilerin taleplerine ilişkin 8 Eylül Perşembe günü saat 15.00’de Milli Eğitim Bakanlığı önünde yapacağı basın açıklaması öncesi Ankara’da Eğitim-Sen Genel Merkezi binasının etrafı polis tarafından abluka altına alındı. Eğitimcilerin eylemi engellenmek istendi.


Öğretmenler arasında rekabeti artırmayı hedefleyen Öğretmenlik Kanunu uygulamasına karşı Eğitim-Sen İstanbul Şubelerinin çağrısıyla 9 Eylül Cuma günü saat 15.30’da İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapıldı. Öğretmenlerin talepleri: Kariyer Hiyerarşisine Hayır! ÖMK İptal Edilsin! Eşit İşe Eşit Ücret!

Nişantaşı Üniversitesi yönetiminin, meslektaşlarını ‘ispiyonlamayı’ reddedenleri işten çıkarması üzerine Eğitim-Sen ve Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası 13 Eylül’de üniversite önünde eylem gerçekleştirecek.


Norveç’te öğretmenler greve başladı. Belediye yönetimi (KS) ile Öğretmen Sendikası arasında anlaşma sağlanamazsa, 13 Eylül Salı gününden itibaren grevde olan öğretmen sayısı 3 bin kişi daha artacak ve KS bünyesinde Utdanningsforbundet Sendikası’na üye yaklaşık 6 bin 500 öğretmen grevde olacak.

15 yıldır haklarını arayan Uzel Makina işçileri ve aylardır mücadele eden Neo-Trend Tekstil işçileri, Nakliyat-İş Sendikası’nın çağrısıyla 11 Eylül Pazar günü Uzel Direniş Çadırı önünde bir araya geldi..

ETF Tekstil işçileri direnişlerinin 47. gününde gasp edilen hakları için taleplerini Sanem Dikmen’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı, Şirinevler’de bulunan Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği önünde açıkladı. Fabrika önünde gece gündüz bekleyerek haklarını isteyen ETF işçilerine ertesi gün tekrar polis saldırdı. Sanem Dikmen’in fabrikayı kapatma kararı üzerine tazminat ve maaş alacaklarını ödemediği işçiler fabrika içindeki makinelerin çıkartılmaması için direnişe devam ediyor.

Arpek otomotiv fabrikasında çalışan iki işçi birbirlerine hakaret ettikleri iddiasıyla tazminatları verilmeden işten çıkarıldı. İşten çıkarılan işçilerden biri arabasıyla fabrika içine girdi.

Antep’te Başpınar OSB’de kurulu ADT Global Tekstil’de asgari ücret zammı haklarını almak için dava açan 9 işçi, işe gelmemek ve devamsızlıkla suçlanarak işten atıldı.

Sendikalı oldukları için uğradıkları baskı ve sürgünlere karşı Batman ve İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş başlatan Haber-Sen üyesi işçilerin PTT Genel Merkezi önünde yapmak istedikleri basın açıklamasına polis engel olmak istedi.

İzmit Federal Mogul Fabrikası’nda banka promosyonu isteyen isçiler ile yönetim arasında anlaşmazlık yaşandı. Yönetim anlaşma yolları aramak yerine işbaşı için fabrikaya gelen işçileri içeriye almadı. Türk Metal’in örgütlü olduğu fabrikada 2 gün sonra da performans bahanesiyle 2 işçi işten atıldı. Atılan işçiler, beyaz yakaya yapılan % 40 zammın kendilerine de verilmesini istediklerini belirtiklerini ama işten atılma ile karşılaştıklarını ifade etti.

Ankara Sincan Kadın Hapishanesinde hukuksuzca infazı engellenen ve aylardır tahliye edilmeyen kadın tutsaklar için yapılması planlanan basın açıklamasına polis saldırdı. Avukatlar polis tarafından darp edildi.

254 gündür ölüm orucunda olan Gökhan Yıldırım hakkında infaz erteleme kararı verildi. Yıldırım, Tekirdağ Şehir Hastanesi’nden tahliye edildi.


Cumartesi Anneleri 911. haftada 12 Eylül darbesiyle işkencehanelerde hayatını kaybedenleri ve işkencecileri cezasız bırakanları hatırlattı.

https://twitter.com/Umut_Sendikasi/status/1568539685399547904?s=20&t=YsjxFlJPHt_dgW0N1f_7SQ

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile ÇHD üye ve yöneticileri Barkın Timtik ve Oya Aslan’ın tutuklu yargılandığı dosyanın duruşması 7 Eylül’de Silivri’de görüldü. Devrimci avukatların tutukluluğuna devam kararı verildi.


EKOLOJİ

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Ulus Meydanı projesi, Ankapark, Atatürk Orman Çiftliği gibi talanlara karşı her alanda ve her yerde mücadele veriyordu. CHP’nin eski milletvekili, Ankara Ticaret Odası eski Başkanı Sinan Aygün, TOGO İkiz Kuleleri Davası’nda taraf olan, Çankaya Belediyesi’nde çalışan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş hakkında “işe gitmeden maaş aldığı, haksız kazanç sağladığı” gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı’na başvurdu ve “memurluktan atılması” için soruşturma başlatılmasını istedi. Ardından Tezcan Karakuş Candan, İçişleri Bakanlığı kararıyla memuriyetten çıkarıldı.


Okmeydanı Fetihtepe’de mahalle sakinlerinin kapısına Beyoğlu Belediyesi tarafından tehdit dolu bir belge asıldı. Belgeyle 15 gün içinde evini terk etmeyenleri polis gücü ile evlerinden sokağa atacaklarını söylüyorlar.


Kuşadası Kirazlı’da JES istemeyen köylülerin talebiyle ÇED gerekli değil kararının iptali için açılan davaya istinaden keşif heyeti alana geldi. Aydın Kuşadası ve Kirazlı arasındaki, Değirmendere ve Sazdeğirmeni mevkinde açılmak istenen iki jeotermal kuyusuna geçit verilirse sonrasında Değirmendere’den Davutlar’a kadar binlerce dönüm alan içinde onlarca jeotermal kuyuları açılacaktır!

Denizli Tavas’ın Avdan köyünde Yatağan Santrali’ne taşınmak üzere kömür ocağı açıldı. Daha önce direnişle proje durdurulurken Cumhurbaşkanı tarafından çıkarılan kapasite artış kararnamesiyle proje tekrar gün yüzüne çıktı. Köylülerin açtığı dava sonuçlanmadan Irmakçılar Madencilik alelacele köyü talana başladı.

Aydın’ın Köşk ilçesine bağlı Mezeköy’de acele kamulaştırma kararıyla köy halkının tarım arazilerine el konuldu ve araziler Efendi Jeotermal Şirketi’ne devredildi. Direnen köylülere 22 Ağustos’ta JES istemedikleri için saldıran, yerlerde sürükleyen, kalkanlarıyla darp eden, gözaltına alan jandarma sağlık raporu almalarını engellendi. Kadın, erken, yaşlı, genç darp edilerek gözaltına alındı. Kaymakamlık tarafından 7 gün boyunca köye giriş çıkış yasağı getirildi. Son olarak yoğun jandarma güçleriyle birlikte gelen şirketin sondaj aracı arama çalışmalarına başladı. Mezeköylülerin evlerine çok yakın mesafede, tarım arazilerinin üzerine şantiye kuruldu.

Marmara Denizi’nde kirlilik sürerken, denize deşarja devam eden BAGFAŞ, çevre düşmanlığıyla tekrar gündeme geldi. Balıkesir’in Bandırma ilçesinde faaliyet gösteren Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş. (BAGFAŞ) denize sıvı deşarjı yaparken havadan görüntülendi.İzmir’de 11 Eylül Pazar günü Umut-Sen Ege Temsilciliği’nde işçiler ve emek dostları işçi sınıfının gündemlerini konuşmak için aynı sofrada buluştu.


6356’YI PARÇALA
Ekmek, adalet ve özgürlük için ayağa!


Dört bir yanda ortaya çıkan ufak kıvılcımları ülkeyi kaplayan büyük bir işçi isyanı alevine çevirelim, işçi sınıfının ayağındaki yasal prangalardan kurtulalım! Umut-Sen bu yıl geleneksel işçi forumu etkinliğini 6 Kasım saat 13.00’da Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde gerçekleştirecek. Tüm dostlarımız ve emek kamuoyu davetlidir!İlgili İçerikler

Son Eklenenler