Ana Sayfa Güncel İş cinayetleri sürerken İSİG denetimsizliğine dair birkaç soru

İş cinayetleri sürerken İSİG denetimsizliğine dair birkaç soru

    2018 Kasım ayından beri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği (İSİG) ile ilgili tek bir denetim yapılmadı. CİMER üzerinden işçiler ve sendikalarca yapılan işçi sağlığı ve iş güvenliği, ücret gaspları, tazminatların ödenmemesi, işten çıkarma içerikli şikayet ve denetim talepli başvurularla ilgili 2018 Kasım’dan bu yana tek bir denetim, işlem söz konusu değil.
Bu süreçte ceza almış tek bir iş yeri yokken iş cinayetleri  ise sürüyor. 2018 Kasımdan bu yana yaklaşık 2760 işçi, iş cinayetlerinden hayatını kaybetmişken ilgili kurumlara birkaç soru sormak yerinde olacaktır;

1-) Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2018 Kasım’ından bu yana İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili denetim görmüş bir iş yerine dair somut kanıt sunabilir mi?

2-) Patron cephesi TOBB,  TUSİAD, MUSİAD ve TİSK bu tarihler arası İş Sağlığı ve Güvenliği denetimi görmüş bir iş yeri örneği gösterip, belgesiyle kanıtlayabilir mi?

3- Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, 2018 Kasım ayından bu yana iş müfettişlerinin Türkiye’de tek bir iş yerinde İSİG denetimi yapmadığından haberdar mısınız? Haberdarsanız şayet iş cinayetlerinde işçilerin ölmeye devam ettiği zaman diliminde ne tür bir girişimde bulundunuz?

Sadece geçtiğimiz Temmuz ayında 126 işçi, 2018 Kasım’ından bu yana ise binlerce işçi iş cinayetlerinde ölürken, on binlercesi iş kazalarında engelli hale gelirken ve  yine yüz binlercesi meslek hastalıklarıyla boğuşurken İş Sağlığı ve Güvenliği denetimlerini müfettişlere yaptırmama gerekçenizi halka açıkça anlatmak zorundasınız.

 

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler