Ana Sayfa Güncel Emeklilikte Yaşa Takılanlar Maltepe'den haykırdı: Edirne'den Kars'a Jüpiter'den Mars'a çıkacak bu yasa!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Maltepe’den haykırdı: Edirne’den Kars’a Jüpiter’den Mars’a çıkacak bu yasa!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar 17 Mart Pazar günü Maltepe’de bir milyon kişinin üzerinde bir katılım ile bir miting gerçekleştirdi. Miting alanında Türkiye’nin dört bir yanından gelen EYT mağdurları taleplerini haykırdı: Edirne’den Kars’a Jüpiter’den Mars’a çıkacak bu yasa!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği öncülüğünde 17 Mart Pazar günü İstanbul Maltepe’de bir miting gerçekleştirildi. Türkiye’nin dört bir yanından mağdurların geldiği mitinge polisten gelen bilgiye göre bir milyondan fazla insan katıldı. Miting esnasında polisin kurduğu jammer ile internet erişimi sınırlandırıldı. İnternet erişiminin sınırlanması bilgisi kürsüden verilirken halk tarafından büyük tepki aldı.

Yandaş medya miting alanını görmedi

Kanunun geriye doğru işletilmesi ile birlikte hak gaspına uğrayan milyonlarca emekçi Maltepe’yi doldurdu. EYT eylemi ile benzer saatte İzmir’de Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli’de yerel seçim için miting gerçekleştirdi. Medya ise milyonlarca emekçinin mağduriyetini değil, Cumhur İttifakı’nın mitigini ekranlara taşımayı tercih etti. Halk medyanın tepkisiz kalmasının üzerine alandan: ” EYT burada, TRT Nerede?” sloganları attı.

EYT SYDD Başkanı Gönül Boran Özüpak: ” Ekmeğimizi, emeğimizi savunmak boynuzumun borcudur”

Miting esnasında yalnızca EYT SYDD Başkanı Gönül Boran Özüpak’ın konuşturulmasına izin verildi. Diğer konuşmacıların ve gösterilerin gerçekleştirilmesine polis izin vermedi. Özüpak kürsüden şunları söyledi:

“Aramızdaki mesafeleri kısaltmak isteyenlere bizim kollarımız her daim açıktır. Burada toplanan milyonlarca kişinin talebine sessiz kalınamayacağını düşünüyoruz. Hak edişimizin peşindeyiz, artniyet arayanlar bunu bilsin.Emeğimizin, ekmeğimizin davasını savunmak boynumuzun borcudur. Bu davada ayrımcılığa, ötekileştirmeye yer yoktur. Türk, Kürt, Alevi, Sünni herkes buradadır. Gecesini gündüzüne katan, çocuklarını dahi göremeyen emekçilerdir buradaki insanlar. Seçimden seçime hatırlanan bu insanlar, Türkiye’nin birleştirici gücüdür. Buradaki insanlar komşunuz, iş arkadaşınız, dostunuz, Allah’ın kullarıdır. Hasan Amca, Ayşe Teyze’dir. Aza kanaat getirip, gasp edilmiş emeğini bekleyen garibanlardır. Sözün özü; yapan, eden, üreten hep bizdik. İşsiz kaldığı için evini geçindiremeyen, intiharın eşiğinde olanlar olduğunu biliyoruz. Türkiye’nin orta kuşağı olarak memleketin yapı taşlarını inşaa edenleriz. Erken emeklilik gibi yaftalamalarda bulunanların söylediği gibi 38 yaşında emeklilik beklentimiz yoktur. Bir yasanın geriye yürütülmesinin hukuksuz olduğunu söyleyerek, hakkımızı istiyoruz. Sadaka istemiyoruz! Sonuç ne olursa olsun mağlup sayılamayacağımızı, ne olursa olsun bir bütün olacağımızı ve mücadelemize devam edeceğimizi herkes bilmelidir. Sözlerin icra edilmesi zorunluluktur, sözler yerine getirilmelidir! Hiçbir seçim sonucu öngörülebilir değildir. Hanemizin bekası sağlanmadıkça milli şuuru oluşturmak zordur! Bize yakışan en güzel tepki, demokratik hakkımızı kullanırken sandıkta tercihimizi bizi dinleyen, bizi anlayan ve yanımızda duranlardan yana kullanmamız olacaktır. Şimdiye kadar bizimle beraber çaba gösteren,sesimizi duyurmamamıza yardımcı olan, aynı hissiyatla yanımızda olan tüm siyasilere teşekkür ediyoruz. Bundan sonra da davamıza katkıda bulunanlara minnettar olacağız.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler