Ana Sayfa Röportaj Birleşik Metal-İş Genel Sekreteri Özkan Atar: "Sendikal hareketin geleceğini genç işçilersiz düşünemeyiz"

Birleşik Metal-İş Genel Sekreteri Özkan Atar: “Sendikal hareketin geleceğini genç işçilersiz düşünemeyiz”

Birleşik Metal-İş Sendikası “Örgütlü sınıf, güçlü bir sendika, iyi bir gelecek için” sloganıyla 23-24 Eylül 2017 tarihleri arasında Balıkesir, Gönen’de “Genç İşçiler Kurultayı” organize ediyor. 2.sini düzenleyecekleri kurultay ile ilgili Birleşik Metal-İş Genel Sekreteri Özkan Atar ile konuştuk. 

Kurultay programının içeriği nedir?

İki günlük bir programımız var. İlk gün üç oturum tartışma, bir oturum seminer gerçekleştireceğiz. Oturumlarda uzman arkadaşlarımız çok kısa çerçeve sunumlar yapacak, ardından kürsü tümüyle genç işçilerin olacak.

İlk oturumda sendikamızın bu yılın başında gerçekleştirdiği üye kimlik araştırmasının genç işçilere dair bulguları paylaşılacak. Bu bulgular üzerinden hem bu oturumda hem izleyen iki oturumda genç işçilerin sorunları ve taleplerini tespit etmeye çalışacağız. Önemli mesele, genç işçilerde sendikal aidiyetin zayıf olması. Bunu nasıl güçlendireceğiz, yanıtlarını onlarla birlikte arayacağız. Bu yetmeyecek, birlikte sendikal örgütlülüğü nasıl yaygınlaştıracağımızı konuşacağız.

Tartışma oturumlarının ardından yapılacak seminerin konusu ise bağımlılık olacak. Genç işçileri sınıf bilincinden ve mücadeleden uzaklaştıran, aklı ve yaşamı esir alan her türlü bağımlılıkla nasıl mücadele edeceğimizi konuşacağız. Bu seminerde bize Psikiyatri Uzmanı Dr. Cem Taylan Erdem destek verecek.

Kurultay sonrasında genç işçiler açısından beklentileriniz nelerdir?

Bu bir örgütlenme süreci. İç örgütlenme. Fabrikalarda genç işçilerin sayısı artıyor ve sendikal hareketin geleceğini onlarsız düşünemeyiz. Kurultay, bunun için sihirli değnek değil etkili bir araç olacak.

Genç işçiler örgütlenmeye ne kadar istekliler?

Yüksek enerjiye sahipler. Tepkiseller.  Ama kalıcı örgütlü tutum almakta isteksizler. Birleştireceğiz. Bunun yolunun genç işçilerin enerjisine sendikal aidiyeti dahil etmekten geçtiğini düşünüyoruz. Kurultay buna hizmet edecek.

Pekala, ilk kurultayınızı 2006 yılında gerçekleştirmiştiniz. Araya bu kadar zaman girmesinin sebebi nedir? Bundan sonra gençlik kurultayınızı daha sık gerçekleştirmeyi düşünüyor musunuz?

Kurultay olarak araya oldukça uzun bir zaman girdiği doğru. Ama Birleşik Metal-İş, genç işçilerle çalışmasını sadece Genç işçiler kurultayına havale etmiş değil. Sendikamızda temsilci ve üye eğitimlerinin yanında düzenli genç işçi eğitimleri yapılıyor. Ayrıca şube ve genel merkez düzeyinde genç işçiler komisyonlarımız var, onları aktif olarak çalıştırmaya gayret ediyoruz.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler