Ana Sayfa Ekoloji Fındık fiyatında gelenek bozulmadı

Fındık fiyatında gelenek bozulmadı

Her yıl yüzbinlerce fındık üreticisi ailenin beklediği “fındık alım fiyatlarını” Cumhurbaşkanı Erdoğan Ordu’da düzenlediği mitingde açıkladı. Buna göre, alan bazlı destekle birlikte TMO’nun tam randıman levanten fındık için alım fiyatı 54 TL olacak.

Fındık fiyatı, ihracatçılar birliği, milletvekilleri, fındık patronları ve tüccarların ortak istişaresinde belirlenmiştir. Fındık patronlarının çıkarlarını temsil etmektedir. Fındık üreticilerinin ve tarım işçilerinin fındık şirketlerine çalıştırılmasının ifadesidir.

Erdoğan, 3.5 yıl sonra Ordu’da yaptığı mitingi bir seçim çalışması olarak da görmüş, kamuoyunda psikolojik bir rakam olarak görülebilecek olan 3 dolar bandında fiyat açıklamıştır. Ayrıca 54 TL, yalnızca TMO’nun alacağı kısıtlı tam randıman fındık miktarına göre ifade edilmiş bir referans fiyatıdır. Fındık üreticilerinin büyük çoğunluğu bu randımanda fındık üretememekte, fındığın çoğunluğunu da bu referans fiyatın altında alım yapan tüccarlara satmaktadır. Artan enflasyon ve tarımsal girdi maliyetleri göz önüne alındığında, 54 TL köylüler için yoksulluk fiyatıdır. Devlet, fındık üreticilerinin yoksulluğunu katmerlendirecek fiyat politikasına devam etmekte, patronların çıkarını kollamaktadır.

54 TL referans fiyatı, fındıkla hayatını geçindiren mevsimlik tarım işçilerinin, yarıcıların daha ağır koşullarda, daha yoğun sömürü ile çalıştırılmalarının fiyatıdır. 2022 hasat dönemi için gündelik yevmiyesi 200 ila 300 TL arasında değişen fındık işçilerinin arazi sahibi küçük çiftçilerle gerilimlerini artıracak, emek fiyatı baskılanması hak gasplarına daha fazla yol açacaktır.

54 TL referans fiyatı fındık üreticilerinin ve tarım işçilerinin çıkarları açısından kabul edilemez.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler