spot_img
spot_img
Ana SayfaGüncelErmenek Yürüyecek I: Özbeylere plaket, madenciye barikat

Ermenek Yürüyecek I: Özbeylere plaket, madenciye barikat

NE OLMUŞTU?

Ermenekli madenciler İçişleri Bakanı Soylu ile 2 hafta önce yaptıkları görüşmeden Ermenek’te saltanatlık kurmuş patron Özbey’e verilen ”Talepleri karşılayacaksın.” talimatı ile ayrıldılar. Aradan geçen 2 hafta sonucunda hiçbir somut adım atılmadığı gibi Karaman Valisi aracılığı ile Özbey’lerin her türlü yolla talepleri karşılamamak için Süleyman Soylu’ya tekrar ulaştığı bilgisini aldılar. Bu oyalamaların üstüne madenciler, 25 Kasım saat 13.00’de Ermenek’ten Ankara istikametine doğru yürüyüşe geçeceklerini duyurdu.

Patron Özbey’in gerçekleştirmemek için direttiği, madencilere Jandarma eliyle şiddet uygulanmasına neden olan talepler şunlar:

  1. Maaşlar ve tazminatlar eksiksiz yatacak
  2. İSİG kurallarına uygun çalışma ortamı sağlanacak
  3. İşten çıkarılan madenciler işe geri alınacak

ŞİMDİ NE OLUYOR?

  • Madencilerin yürüyüş düzenine geçmesi ile birlikte Jandarma madencilerin önüne barikat çekti. 2015 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden plaket alan işçi düşmanı Fehmi Özbey bir tarafta, iki taraftan abluka ile çevirilmiş bir sokakta halkın girişlerinin de engellenmesiyle Ankara yürüyüşlerini gerçekleştiren madenciler ve Ermenek halkı bir tarafta.
  • Ermenek’te basın madenci çocukları. Babaları direnirken kamuoyuna ulaşan canlı yayınlar, çekilen fotoğraf ve videolar her yaştan gencin elinden, emeğinden çıkıyor. Bugün yine alanda olan 15 yaşındaki Enes Zorlu ”sokağa çıkma yasağı” bahanesiyle Jandarma tarafından dakikalarca alıkoyuldu. Para cezası kesiyoruz denerek alandan uzaklaştırılan Enes, madencilerin ısrarlı zorlaması ile alana geri döndü. Saat 13.00 olmasına ve herhangi bir yasak bulunmamasına rağmen Enes’e ceza kesildi.
  • Bağımsız Maden-İş Genel Başkanı Tahir Çetin barikat önünde direnirken fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Ambulansa ulaşılamaması nedeniyle madencilerden birinin arabası ile hastaneye götürülen Tahir Başkan’ın durumunun iyi olduğu ve direniş alanına geri döneceği bilgisi alındı.
  • Madenciler, ”Genel Başkanımız döner dönmez o barikatı yıkacağız, başka yolumuz yok!” dedi.

Yıllarca ciğerleri çürüyerek, uzuvlarını kaybetmeyi normalleştirerek varıyla yoğuyla çalışan madenciler ve yokluğun ortasında bir kent olan Ermenekli esnaf, çoluk çocuk herkes Özbey ailesinin saltanatını bitirmeye and içmiş bu mücadeleyi büyütmek için tam 87 gündür direniyor.

Ve ekliyorlar: ”Biz yerin altında korkmamışız yerin üstünde mi korkacaz?”

spot_img
İlgili İçerikler

Son Eklenenler