spot_img
spot_img
Ana SayfaHaber12 Ekim: Ermenek madencisine saldırı, Soma madencisine abluka

12 Ekim: Ermenek madencisine saldırı, Soma madencisine abluka

Özlük alacakları, güvenceli, işçi sağlığı ve güvenliğine uygun koşullarda çalışmak için Ankara’ya yürüyecek olan Soma maden işçileri jandarma ablukası altında önlerinin kesildiği mezarlık çıkışında, saldırıya uğrayan Ermenek madencileri ise gaspedilen hak talepleri karşılanana kadar direnişe devam edeceğini duyurdu.

Madenciler neden yürüyor?

Soma ve Ermenek maden işçileri Bağımsız Maden-İş öncülüğünde ’’Kölelik değil eşitlik istiyoruz!’’ diyerek 12 Ekim Pazartesi (dün) günü hakları için Ankara’ya yürüyeceklerini geçtiğimiz ay duyurmuştu. 

748 Somalı Uyar işçisi patronları Aziz Uyar’ın müdahaleleriyle, madencilerin mücadelesi sonucu düzenlenen yasanın dışında bırakılması sonucunda içeride kalan maaşları, kıdem ve ihbar tazminatı haklarını alamıyor. Uyar Madencilik işçileri, kendilerini yasanın dışında bırakarak sefalet düzenine mahkum eden iktidara ve iktidarın kolladığı patrona karşı yürüyor. Taşerona, Kıdem Tazminatı Fonuna, güvencesiz çalışmaya karşı yürüyor…

Diğer yandan Ermenek’te faaliyet gösteren ve saha ruhsatları Özbeylere ait olan Seba Maden ocaklarında çalışan maden işçileri, çeşitli gerekçelerle kapatılıp içleri boşaltılan Turab, Özkar, Fetih ve Birsa madenlerinin işçileri ile yine Özbeylere ait olup Uyarlar tarafından işletilen Has Şeker Maden ocağında gerçekleşen katliamda yaşamını yitiren 18 maden işçisinin aileleri ve bu ocağın kapatılması yüzünden işten çıkartılan maden işçileri, patronların el koyduğu tüm alacakları için ve en başta işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerine uygun şekilde çalışmak için yürüyorlar. Yaşamları için, kendilerini ölüme mahkum edenlerin karşısındalar.

ERMENEK’E JANDARMA SALDIRISI, SOMA’YA ABLUKA!

Ermenekli madencilerin önü, yürüyüşünün ilk gününde ocak çıkışında Jandarma tarafından kesildi. Madenciler ve aileleri hiçbir şekilde yürüyüşten ve direnişten vazgeçmeyeceklerini, hak mücadelelerine son vermeyeceklerini söyledikleri için boğazları sıkılarak, plastik mermi ve biber gazıyla darp edildiler. Bir maden işçisi saldırı esnasında bayıldı, bir işçi ise gözaltına alındı. Saatlerce gerekçesiz ve hukuksuz şekilde bekletildiler. Gece direniş alanına dönen madenciler, ‘’Direniş alanındayız, ölmek var dönmek yok!’’ dedi. 

Ermenek direnişi 44. gününde Cenne 1 No’lu maden ocağı önünde sürüyor. İşçiler ocak önünden Bakanlığa seslendi: ‘’Grup Başkan Vekillerinin bugünkü görüşmesinden olumlu bir sonuç duymazsak kararımız net: Ankara’ya gideceğiz ve sesimizi duyurana, haklarımızı alana kadar mücadelemizden vazgeçmiyoruz!’’

Soma Uyar madencileri ise Soma Hükümet Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklaması ve halkın uğurlamasından sonra polis ablukasını aşarak Soma Katliamı’nda öldürülen 301 maden şehidini mezarlıkta andılar. Mezarlık ziyareti ardından önleri kesilen maden işçileri, direnişlerini ‘’Haklarımızı alana kadar Soma’ya dönmeyeceğiz’’ diyerek sürdürüyor.

 

MADENCİLER BAKANLIKTAN CEVAP BEKLİYOR

Saldırı ve polis ablukasına karşın Karaman ve Manisa Valileri dün (12 Ekim) sürece dahil olarak, Enerji Bakanlığı ile görüşme zemini hazırlayacaklarını ifade etti. Valiler, Bakanlık ile somut bir çözüm üretmek üzere görüşeceklerini söylüyor. Bağımsız Maden İşçileri Sendikasının yaptığı açıklamaya göre Soma ve Ermenek’ten temsilci heyetleri Bakanlık’tan gelecek haberi bekliyor.

Direnişten zafere yürüyen maden işçilerinin mücadelesini selamlıyoruz…

spot_img
İlgili İçerikler

Son Eklenenler