Ana Sayfa Güncel İki meydan, iki sendika, tek sınıf! - Ercan Yenigül

İki meydan, iki sendika, tek sınıf! – Ercan Yenigül

Metalde toplu sözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanmasına ve varolan kazanımlara MESS’in göz dikmesine karşı bir süredir fabrikalarda irili ufaklı yürüyüş, iş yavaşlatma, mesaiye kalmama gibi eylemler düzenleyerek tepkilerini ortaya koyan metal işçilerinin iki büyük sendikası Birleşik Metal-İş Sendikası (BMİS) ve Türk Metal Sendikası bütün güçlerini seferber ederek bugün (19 Ocak) meydanlara çıktı.

Üye sayısı bakımından Türk Metal’in TİS masasındaki tutumunun bilinir olması bir yana üyelerinin baskısı ile MESS’e karşı harekete geçmesi önemliydi. Türk Metal varlığını Bursa gibi bir sanayi kentinde çok güçlü biçimde gösterdi.

Metal işçilerinin dinamik, direnişçi sendikası BMİS’in ise MESS’e karşı baştan beri direngen tutumunu göstermiş olması bir yana Marmara Bölgesi’nin en geniş işçi havzalarından Gebze’de 10 bini aşkın üyesini meydana taşıması hem sendika hem de metal işçilerinin TİS masasındaki tutumunu güçlü kılması bakımından önemli.

Her iki eylemin önemli özelliği yoğun işçi katılımı ve işçilerin kararlı tutumudur. Her iki mitingde de kürsü işçilerin basıncı altında olduğunu fark ettirmemeye çalışsa da bu durum bariz biçimde görülebilirdi.

Günümüzde temel öneme sahip işkollarından ve hâlihazırda ekonomik dalgalanmalardan en çok etkilenen  sektörlerden biri olan otomotiv/metal sektöründeki işçi hareketlilikleri hükümeti hayli tedirgin ediyordu ancak bugünkü coşku ve kalabalıktan sonra bu tedirginliğin yerini kabusa bırakacağını söylemek mümkün.

Bugün her iki meydanda da gördük ki işçilerin kararlı ve direngen tutumu sendikalarını da harekete geçirmiş durumda ve bu hareket MESS patronları ile birlikte siyasi iktidarı da çok düşündürecek.

Genel anlamda 100 bini aşkın işçinin Marmara bölgesinde miting alanlarına akışı sınıfın dinamik gücünü göstermektedir. Bugünden itibaren MESS masaya otururken kartlarını daha gerçek açacaktır. Ayrıca bugünden sonra her iki sendika MESS’e karşı tutum alışta işçinin gücünü test etmeye daha da önem verecek ki bu BMİS tarafından önemsenmekteydi.

Türk Metal’in bir araya getirdiği gücün kendi ufuklarını aştığını, kürsüde gürlerken kendilerinin bile inanmadıklarının görülmesi açısından önemli bir anekdot olarak düşülmelidir. Belki de bu eylem Türk Metal’in kendisini hizaya çeker bir duruma hizmet eden bir güç gösterisi olmuştur.

Metal Fırtına’yı yaratarak iktidarı, iktidar yanlısı sarı sendikaları sarsan metal işçileri; sermayenin işçi sınıfına karşı yürüttüğü sistematik hak gasplarına karşı bir direniş mevzisi oluşturma gibi bir tarihsel sorumluluğu almaktan asla kaçmayacaklarını bir kez daha göstermişlerdir.

İki kentte iki meydanda tek bir sınıf gücünü gördük. Uyuşmazlık sürerse Şubat ayı grevle ısınacak. Sınıfa karşı sınıf diyen, MESS’e karşı tavizsiz tutum içinde fabrikalardan meydanlara akan metal işçileri mutlaka kazanacak.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler