Ana Sayfa Güncel Gümüşhane Yıldız Bakır maden işçileri : "Alınterimizin karşılığını istiyoruz"

Gümüşhane Yıldız Bakır maden işçileri : “Alınterimizin karşılığını istiyoruz”

Gümüşhane Yıldız Bakır İşletmesinde çalışan maden işçileri 16 Eylül tarihinde yaptıkları basın açıklaması ile ücretsiz izine zorlandıklarını, aylardır maaş alamadıklarını ifade ederek yetkililerden sorunlarına çare bulunmasını istemişlerdi. İşçilerle Yıldız Bakır’daki çalışma koşullarını ve gelecek dönem mücadele programlarını konuştuk.

Uzun yıllardan beri Merkeze bağlı Karamustafa köyünde faaliyet gösteren Yıldır Bakır Madencilik Kurşun-Çinko-Altın madeni zenginleştirme tesisine ait atık barajına atık su basan borunun 17 Temmuz 2019 günü kopmasının ardından faaliyetlerin durdurulduğu işletmede maden işçileri zor durumda. Yıllardan beri sürekli maaş sorunu yaşadıklarını, hep 2-3 maaş içeride alacakları olduğunu ifade eden işçiler çalışmasına izin verilmeyen tesiste elektriklerin de kesildiğini, akaryakıt olmadığı için iş makinelerinin çalışmadığını söylediler.

Maden işçileri  işletmedeki sıkıntının sadece bu zamana özel olmadığını, 10-12 senedir sürekli devam eden bir sorun yaşadıklarını söyledi. Maaşlarının zamanında yatmadığını, işletme sahiplerinin ‘kazanamıyoruz’ diyerek işçileri ücretsiz izne yada tazminatlarını vererek işten çıkarılmaya zorlandığını ifade eden işçiler, tazminat yolunu tercih edenlerin de paralarını alamadıklarını kaydetti.

Madenin kazanmadığı yalan. Biz üretiyoruz, biliyoruz. Bu topraklar çok zengin. Hiç bir ocak da yok diye biliyoruz. Biz hem altın hem çinko çıkarıyorduk. İkisi bir arada yani. ’Biz size çıkış vermiyoruz, siz çıkacaksınız’ diyorlar, tazminat da vermiyorlar, aylık da vermiyorlar. Biz ne yapalım, nereye gidelim? Mahkemeye versek bile yıllarca sürecek davalar. Burada vefat etmiş arkadaşlarımızın ailesi bile halen alamadılar paralarını. Bizim her zaman hakkımız yeniliyor burada. Doğru düzgün yemek de yiyemiyoruz, sürekli patates yiyoruz. Biz onu da geçtik sadece istediğimiz aylıklarımızın düzenli şekilde yatması. Kapanmasını istemiyoruz. Yeter ki insanların aylığını versinler. Artık buraya bir el atılsın, hakkımızı ve alın terimizin karşılığını istiyoruz.

Maaşların yanı sıra iş güvenliği noktasında can güvenliklerinin olmadığını kaydeden işçiler, atık barajının haddinden fazla doldurulduğunu bunun da hem köyde yaşayanlar hem de madende çalışan işçiler açısından risk olduğunu ifade ettiler. İş cinayetlerinde ölen işçi kardeşleri olduğunu sürekli ölüm korkusuyla çalıştıklarını dile getiren işçiler:

Bize diyorlar ki barajı yükseltin. Sonra 1 aylık maaşını yatıracağız. Biz de diyoruz ki önce 2-3 aylık alacağımızı verin. Sonra biz 10 gün içinde çok sağlam biçimde barajı yükseltiriz. Çünkü sonunda paramızı verip vermeyecekleri kesin değil. Siz izinleri alın, paramızı verin. Sonra biz çalışacağız diyoruz. Bu baraj tehlikeli. Şimdiye kadar haddinden fazla dolduruldu. Söyledik dinletemedik.

Şuan madende işin tamamen durduğunu, daha önce tek tek hak aradıklarını fakat şimdi birleştiklerini ifade eden işçiler:

Madenin kapısında bir grup arkadaş nöbet tutuyor. Çünkü köyden işçi çalıştırma riskleri var. Servisler iki gündür kalkmıyor. Sadece amirler, şefler girip çıkıyor. Nöbette bekleyen arkadaşlar servislerin kalkması durumunda hepimizi bilgilendirecek. Ocağın işlemesine izin verirsek, hakkımızı alamayız.

İşçiler basın açıklaması ertesinde kapı kapı yetkilileri de dolaştıklarını kimsenin sorumluluk almadığını şu sözlerle ifade etti ve yapacakları yürüyüşe çağrı yaptı:

Biz AKP İl binasına gittik. Uzun uzun görüşmeler yaptık. ‘Özel şirket bu, biz birşey yapamayız’ diyorlar. CHP’liler de maaşlarımız için birşey yapamayacaklarını iş güvenliği konusunda mecliste basın açıklaması yapabileceklerini söylediler. Valiliğe gittik. Orada çözüm bulamadık. Biz hakkımız olanı istiyoruz, fazlasını değil. Bu yüzden madenden meydana bir yürüyüş yapacağız. Valilikten, emniyetten izin alacağız. Sonra bize kulp bulmasınlar diye. Sesimizi herkesin duyurmasını istiyoruz, Gümüşhane’de yetkililerden tanıdıkları olan varsa bize bilgilerini ulaştırabilir.

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler